Evliya Celebi Seyahatnamesi’nde Kayseri Sehri ve Kayserililer

Yazar: Mehmet Karaarslan

YEDITEPE YAYINEVI

Evliya Celebi Seyahatnamesi, Osmanlı Imparatorlugu cografyasını ve devrinin yasayan medeniyetini edebi bir dille anlatan en guzel eserdir denilse mubalaga edilmis olmaz. 

XVII. asrın sonlarına dogru Osmanlı Imparatorlugu butun tarihi boyunca ulasabildigi en genis memleketlere hakim olmustur. Bu muhtesem imparatorlugun cografyasını butun teferruatı ile edebi bir uslupla tasvir eden Evliya Celebi o devrin dunyasını insanlıgın hafızasında ebedilestirmistir. 

Evliya Celebi, Osmanlı ihtisamını hemen butun sehir ve kasabaları, hatta bazı koyleri ile bu muazzam ve muhtesem eserinde tasvir etmistir. 

Kayseri sehri de o devrin buyuk ve ehemmiyetli yerlesim merkezlerinden birisidir. Evliya Celebi’nin Kayseri sehri hakkında yazdıklarının ne oldugunun bilinmemesi bu sehrin tarihi yani gecmisi ve medeniyet faaliyetleri ile alakadar olanlar icin buyuk bir eksiklik olacagı izahına luzum bulunmayan bir hakikattir. 
Evliya Celebi, Kayseri’yi de diger sehir ve kasabalar gibi cografi vaziyet, tarihi gelisme, sehir yapılanması, gundelik hayat, iktisadi faaliyetler, edebi ve ilmi calısmalar, mimari, dini yasayıs, eglence hayatı, tasavvufu, hatta menkıbeleri vs. yonleriyle o guzel uslubuyla canlı ve renkli bir sekilde tasvir etmistir.

Kayseri’nin sosyal hayatı hakkında gorerek yazdıkları belki de bu sehrin en orijinal taraflarını hicbir eserin tasvir edemedigi olcude ortaya koymaktadır. Cunku o, burada insan unsurunu, halkın adlarını, meshurlarını, sehir halkının tabiatını, ahlakını, etnik durumunu, lisanlarını, dini vaziyetini, sosyal tabakalarını, eglence ve spor hayatını da islemektedir. Boylece Kayseri’de M. XVII. asırda yasanan hayat canlı bir sekilde seyahatnamenin satırlarından okuyucunun hafızasına gecerek yerlesmektedir.

Yayın Tarihi 2015-04-17
ISBN 6055200640
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 352
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 21 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.