Evlilige Karsı

Yazar: Glenn Campbell

GEOAKTIF YAYINLARI

Milyonlarca insanın hayatını etkileyen buyuk bir sorunumuz var: Evlilik! Hayatın, her gun gozumuzun icine soktugu gercekler, artık nikah masalarındaki emanet kostumlerle maskelenemeyecek kadar cıplak: Evlilik giderek daha fazla sayıda insana hayatı zindan ediyor.

Etrafımızdaki her sey evlilige isaret ediyor. Hemen hemen butun dinler, ideolojiler ve rejimler evliligi tesvik ediyor. Egitim, bilim, kultur, sanat ve gelenekler evliligi yuceltiyor. Cocukluktan yetiskinlige kadar adeta evlilige endekslenerek buyuyoruz. Kutsallıgını sorgulamayalım diye her turlu yol ve yontem deneniyor. Carpıtma, yalan ve manipulasyon bazen gelenek kisvesi altında bazen de bilimsel bilgi kılıgında uzerimize corekleniyor.

Insanlar adeta arkadan havuza itilir gibi evlilik kurumunun icine itiliyor. Sonra da, ya acı dolu bir alısma doneminin ardından mecburen kaderlerini kabulleniyorlar; ya da isler dayanılmaz boyutlara ulastıgında, proje buyuk bir patlamayla havaya ucuyor. Evet, “mutlu evlilik” diyebilecegimiz ornekler de var ama cogu durumda evlilik bireyin hayatında ciddi tahribatlar yaratıyor. Onlarca yıla ya da koca bir omre yayılan trajedilere yol acabiliyor.

Peki evlilik denilen sey aslında nedirı Sevdigim insanla bir hayat kurmak icin neden toplumun ve devletin onayını almam gerekiyorı Bir iliskinin nasıl yasandıgı mı onemlidir, yoksa onun belgelenmesi miı Peki ask, sevgi, sadakat ve omur boyu surmesi arzulanan bir beraberlik, resmi bir sozlesmeyle guvence altına alınabilir miı

Kendisi de “evliligin cemberinden” gecen Amerikalı yazar Glenn Campbell, evlilige karsı adeta bir manifestoya donusen bu kitapta, evliligin sosyal, yasal, ekonomik ve psikolojik sonuclarını ele alıyor. Aklınızda kasvetli bir teorik kitap canlanmasın sakın! Cunku Campbell, eksilmeyen bir ironi ve zengin orneklemelerle, gayet acık ve net, az ve oz konusuyor.
Evlilik Nedirı – Baglanma – Cinsellik ve Yakınlık – Narsisizmden Kurtulmak – Ozgurluk – Sınırlar – Duygusal Iliski Teorileri – Guzellik Meselesi – Secme Sorunu – Ask Bir Hayır Kurumu Degildir – Evlilikte Komunizm Sorunu – Iki Kisilik Burokrasi – Reklam Aldatmacaları – Dugun Hastalıgı – Charles ve Diana’nın Dugun Felaketi – Baglılık ve Pazarlık – Sevmek ve Vermek – Kisilik – Paranın Gucu – Cocuklar – Akıl Hocaları ve Parazitler – Degisen Ihtiyaclar – Yatırım Etkisi – 1960’lardan Gunumuze – Karanlık Yıldız Dueti – Ask Bitip De Evlilik Bitmediginde – Erkek ile Kadın Arasında Kırık Kalpler Guresi – Seks Aldatmacası – Yeninin Bastan Cıkarıcılıgı – Yasam Sorunları – Kendi Platonuza Ulasmak – Gelisimin Durması – Kendi Muzenize Tıkılıp Kalmak – Degisimin Kacınılmazlıgı – Buyuk Bosanma Dalgası: Tsunami Bize Dogru Geliyor! – Escinsel Evlilikler Yasaklansın (Heteroseksuel Evlilikler De)! – Olum Yardımları

Cevirmen: Habibe Senturk
Yayın Tarihi 2012-12-18
ISBN 6056321528
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 192
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 19.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.