Etki Odaklı Teror

Yazar: Yasar Onay

YENIYUZYIL YAYINLARI

Uygarlık tarihi kadar eski olan terorizm, insanlık tarihindeki yerini cok onceleri almıstır. Onceleri daha az karmasık ve daha az aktorun karıstıgı terorizm, simdilerde uluslararası arenada kendini gostermeye baslamıs ve daha karmasık bir hal almıstır. Onceleri lider veya yoneticiye yapılan suikast ve korkutma eylemleri ile kendini gosteren terorizm; daha sonraları siyasallasmıs, onceleri bagımsızlık mucadelelerinde bir arac olarak kullanılmıs, daha sonraları yarı savas sekline burunmustur. 2000’li yıllardan once narko ve nukleer terorizmden bahsetmek mumkun olmus, 11 Eylul sonrası ise terorizm yeni bir kimlige burunmustur.

Devletlerin karsısında buyuk bir problem gibi duran terorizmin tanımında ortak bir tanıma varılamamıs, tanımda ortaklık olmayınca haliyle mucadelede de paydas bir aksiyon gorulmemistir. Bu eksiklik, sadece aktorlerin cıkar alanlarındaki farklılıkları degil, terorizmin kaynak sorununu da on plana cıkartmıstır. Uluslararası aktorler, “devlete yapılan teror” ile “devlet teroru” arasında salınırken terorizm yeni bir boyut kazanmıs, etki sahasını genisletmis ve tum dunyada kendini gostermeye baslamıstır. Her aktorun kendine gore bir tavır takınması da bu genisleme de hic suphesiz ki etkilidir.

Salt guvenlik olgusuyla acıklanamayan terorizm, ulkemiz icin de ozellikle ilerleme ivmesi kazandıgında dikkat cekmis, 60’lı yıllardan beri konusunu degistirerek surekli varlıgını korumustur. Terorizmin kimin isine yaradıgına bakmak, sonuclarını irdelemek, kısa, orta ve uzun vadede hangi aktor ve aktorlerin cıkar alanlarını genislettigine bakmak sanırız eylemi kimin yaptıgını da az-cok tahmin etmemize yarayabilir.

Sonuc kimin isine gelir sorusunun cevabı, devlete yapılan teror ile devlet destekli teror ayırımında da yol gosterebilir. Sonucta masumiyet dunya genelini kapsayan bir erdem degildir ve bazen devletler hem terorun karsısında duruyorlarmıs izlenimi verip bunun uzerinden dıs politikada hamle sırasını kollayabilir, bazen de siyasetin yasallasması teror bahane edilerek yapılabilir.

Yayın Tarihi 2009-06-01
ISBN 6055857110
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 308
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 21 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.