Etik Kotuluk Kavrayısı Uzerine Bir Deneme

Yazar: Alain Badiou

METIS YAYINLARI

Son yirmi-otuz yıldır ideolojilerin sonunun geldigi soylendi -aslın- da ima edilen sadece Sol’un sonuydu. Daha sonra aynı sekilde, temsilin, felsefenin, doganın ve hatta insanın "sonu"nun geldigi ilan edildi, bazen arsız bir nese, bazen de melankolik bir kederle. Badiou bu postmodernist mutabakatın dısında kaldıgı icin, uzun yıllardır yazmasına ragmen degeri yeni yeni teslim edilen buyuk bir dusunur. Dusunce sistemine polemik mahiyetinde bir giris sayılabilecek Etik kitabıyla kendisini Turkcede agırlamaya baslıyoruz.
Badiou, bu kitabında son yıllarda postmodern dusunce iklimi icinde gittikce one cıkan anlayısın, butun o otekine/farklılıga saygı retorigiyle sahici bir Etik’in gelismesini nasıl engelledigini, mevcut neoliberal iktidar yapılarıyla nasıl bir sucortaklıgı icine girdigini gosteriyor. Dusuncenin farklılıga kayıtsız oldugunu, oysa asıl herkes icin aynı olanın, yani evrensel hakikatin onemli oldugunu soylemeye curet ediyor! Insanı aciz bir kurban olarak gorerek onu maruz kalabilecegi Kotuluk’lere karsı korumaya dayalı bir insan hakları perspektifine temelden karsı cıkarak, "once ortaya pozitif bir iyi anlayısı koymak gerekir," diyor. Bu anlayısı ise kendine ozgu icerikler kazandırdıgı olay, hakikat, sadakat, cokluk, durum gibi kavramlar etrafında gelistiriyor.

Son donemin en ozgun, en militan, en siyasi felsefe yapıtlarından biri. Hakikatin uretildigi dort alanı sayarken bilim, sanat ve siyasetin yanına ask’ı da katan bir dusunur, "sonlar"dan bezmis olan herkese taze bir "baslama" heyecanı bulastıracaktır diye dusunuyoruz.

Cevirmen: Tuncay Birkan
Yayın Tarihi 2004-03-26
ISBN 9753424442
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 180
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 19.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.