Eski Istanbul Konakları

Yazar: Ahmet Semih Mumtaz

KURTUBA KITAP

Semih Mumtaz’ın cesitli gazete ve dergilerde kaleme aldıgı yazıları genelde, yakın tarihi aydınlatıcı bircok bilgi ve hatırayı icermektedir. Soz konusu bu yazılar; Sultan II. Abdulhamid donemi sosyal ve siyasi olaylarını; devlet adamlarını; doneminin Istanbul ve tasra yasantısını; eski Istanbul’un ve Bogazici’nin unutulan taraflarını, mekanlarını; Paris ve Nice’de yasadıgı yılları; Cenevre’deki talebelik hatıralarını, oradaki Turk ogrencileri ve kurdukları cemiyetleri; Cumhuriyet sonrası Istanbul’un dertlerini dile getirir. Bir kısım yazıları ise musiki ve tiyatro elestirisi niteligindedir.
Bu kitap ise Ahmet Semih Mumtaz’ın eski Istanbul’un konak yasantısına ait hatıra ve izlenimlerine ait yazılarının derlenmesinden olusmustur.
Bugun artık tarihe karısıp hayal olmus eski konaklardaki uc kusagı bir arada tutan gelenekler, harem ve selamlık anlayısı; kadın ve cocukların dunyası; eski Istanbul’daki unlu pasa konakları; buralarda yasayan rical-i devletin sakaları, degisik alıskanlıkları gibi hususi hayatlarıyla ilgili bilinmeyen tarafları; eski Bogazici’ni susleyen simdi bir kısmı yıkılıp gitmis yalılar; Camlıca ve Kadıkoy taraflarındaki koskler, akıcı ve hos bir anlatımla okuyucuya sunulur.

Yayın Tarihi 2011-03-01
ISBN 9756743829
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 176
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 12 x 19.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.