Erkeklik Ofsayta Dusunce & Futbol, Escinsellik ve Halil Ibrahim Dincdag’ın Hikayesi

Yazar: Burcu Karakas

ILETISIM YAYINLARI

“Ilk hakemlik yıllarımda cok agresiftim. Aileme kufur edildigini duyunca tribune donup cevap veriyordum. Hakemi aslana, sahayı
kafese, seyircileri de kediye benzetiyorum. Kediler mac boyunca aslana kafa tutuyor. Ama mac bitince aslan kafesten cıkıyor, seyirci hicbir yerde yok. Olgunlastıkca hic umursamamaya basladım. Bana ‘ibne’ demeleri beni sadece guldurur. Ben escinselim, ‘ibne’ degil. Seyircinin de ‘ibnelik’ten anladıgı zaten entrika cevirmek…” Halil Ibrahim Dincdag, Turkiye’de futbol ortamında escinsel kimligiyle var olma mucadelesi veren ilk kisi. Escinsel kimliginden oturu hakemligi surdurmesi engellenen Dincdag, Burcu Karakas’ın kendisiyle yaptıgı uzun soyleside, futbolun erkek ortamındaki macerasını anlatıyor. Sadece futbol dunyasında degil, Trabzon’da, muhafazakar bir cevrede, “cemaat” yurtlarında ve bir inanan olarak varolma ugrası var bu maceranın icinde. Ve tabii ikiyuzlu bir dıslama pratigi var.

Escinsellerin Turkiye’deki tanınma mucadelesini ve futbolun da bu mucadelenin bir alanı haline gelmesini, Bawer Cakır’ın kitaptaki yazısından izliyoruz. Bawer Cakır, oznel deneyimiyle nesnel durumu harmanlayarak anlatıyor bu mucadeleyi.

“Yalnız LGBT hareketi icindekilerin degil, aynı zamanda herkesin ozellikle de homofobların okumasını siddetle oneririm.”
Yasemin Inceoglu

Yayın Tarihi 2013-12-06
ISBN 9750513442
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 182
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13 x 19.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.