Entelektul ve Siyasi Bir Kisilik Olarak Hz. Aise

Yazar: Meryem Canan Ceylan

AHSEN YAYINLARI

Hz.Aise tarih boyunca hakkında bir cok kitap yazılmıs ender ve ilginc hayat olan bir kadın.Bu kitap oncelikle hz.aise’nin Entelektuel Ve Siyasi Bir Kisiligini ele alıyor.

"Gelenekten bu gune, alısılagelmis piyasa kitaplarının aksine; Hz. Aise’nin genis ufuklu, "Aydın" ve Entelektuel kisiligini ve tarihe mal olmus yuksek dehasını "alim kadın", faziletli kadın gibi yalın ifadelerle sınır-landırmayıp, aynı zamanda Hz. Aise hakkında birbirinden farklı yorumlara sebep olan konuların etraflıca incelenmesini de iceren bu calısma, onemli bir kaynak niteligi tasımaktadır."
Bu calısmayı yaparken ne denli bir titizlik gosterdigini Canan Ceylan su sozleriyle dile getiriyor:
"Hz.Aise’yi anlatırken salt bir biyografik sınırlar icinde kalmak iste-medigim gibi, her duydugumu, ozellikle hurafe veya anlamsız uydurmaları kitaba almak istemedim. Farklı gorgu tanıkları ve farklı anlatımlar…Bu aras-tırmayı yaparken, onunla ilgili bazı kitaplara bakıldıgında salt giysi tek ve kısır boyutuna, ya da ibadet boyutuna dikkat cekilip oteki yonlerinin ozellikle entelektuel, sanatsal, edebi ve siyasi boyutunun gormezden gelinmesi anlasılır gibi gelmedi bana.."

Canan Ceylan Hz.Aise’yi ; Peygemberle evlilik surecine giden yolun oykusu, Ask, sevgi ve Hz.Aise,Kıskanclıkları, Hz. Aise’nin siyasi kisiligi, Muminlerin annesi savas meydanında, Cemel vak’asının acı boyutu, Hz. Aise’ye gore kadın toplumdaki yerini almalı, Hz. Aise’nin eglence ve sanat anlayıs, Hz. Aise’nin basından gecen ifk olayı gibi baslıklar cercevesinde gunumuz okuyucusunun gundemine tasımaya calısıyor.
Bir anlamda Hz.muhammedin aile hayatını ,esleriyle ilgili yasananlara da ısık tutması acısından onemli bir kitap.

Yayın Tarihi 2002-12-01
ISBN 9758618202
Baskı Sayısı 3. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 191
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 21.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.