Empresyonistler & Ayrıntıda Sanat

Yazar: Dianna Newall

TURKIYE IS BANKASI YAYINLARI

Ayrıntıda Sanat: Empresyonistler, Empresyonist hareketin onde gelen sanatcılarının calısmalarına detayları, stil ve teknikleriyle yakından odaklanan, doneme dair gercekten essiz bir calısmadır. Sayfalarında kesimli pencerelerin kullanıldıgı kitapta okur, Degas’nın Dans Sınıfı ve Renior’nın Sandalda Ogle Yemegi’ni de iceren en onemli yirmi basyapıtı farklı bakıs acılarından kesfetmeye ve onlara hayran olmaya davet ediliyor.
Her calısmanın kaliteli roproduksiyonuna, donemi ve uslubunu yansıtan bir zaman cizelgesi eslik ediyor.
Zengin metin ile birlikte dikkatle yerlestirilen ve iki taraflı kullanılan kesimli pencereler detayları buyutmeye ve her bir gorsele odaklanarak bakmaya, sanatsal calısmanın karakteristik teknigi, tonu ve renkleri grafik olarak ele almaya olanak saglıyor.
Empresyonistlerin yirmi ozel resmini ortaya cıkaran ve adeta yeniden canlandıran yenilikci ve cekici bir sanat kitabı.
Diana Newall yirmi empresyonist resimden olusan kisisel bir secki yapıyor. Her biri tarihsel baglamına gore yer verilen calısmaların kompozisyon, renk ve teknik gelismeye katkısı tartısılarak gosteriliyor. Kitapta Monet’nin farklı bir atmosfer yarattıgı Izlenim, Gun Dogumu’ndan Pissarro’nun canlı fırca darbeleriyle gerceklestirdigi Chaponval Manzarası’na kadar, Empresyonistlerin cıgır acan sanatı hic olmadıgı kadar meydana cıkıyor.
Diana Newall doktora calısmasını Londra Courtauld Institute of Art’ta tamamladı. Oncesinde Open University’nin Teach ve Learn projelerinde danısman yazardı, simdi yarı zamanlı ogretmen ve yazardır. Appreciating Art (2008) kitabını kaleme aldı ve halen sanatın kuresellesmesinin etkileri uzerine arastırmalarını surdurmektedir.
Ayrıntıda Sanat: Empresyonistler, sayfalardaki yenilikci tarzda kesimli pencereler ile donemin buyuk sanatcılarının teknikleri ve desenlerine odaklanıyor. Empresyonistler devrimci bir yaklasımla, Akademi’nin deger verdigi tarihsel ve mitolojik sahneleri idealize eden, guzeli resimleme anlayısına karsı cıkarak anlık etkileri yakalamanın pesinden kostu. Bu kitap Monet, Pissarro, Renoir ve Degas gibi sanatcıların yeni ufuklar acan calısmalarının bir analizi uzerinden tarihin ve gelisen hareketin izini suruyor.

Cevirmen: Elif Dastarlı
Yayın Tarihi 2015-03-25
ISBN 6053607717
Baskı Sayısı 2. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 128
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kuse Kagıt
Boyut 15.5 x 23 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.