Emperyalizm ve Kurt Sorunu (1917 – 1923)

Yazar: M.S Lazarev

OZGE YAYINLARI

Prof. M. S. Lazarev, Sovyetler Birligi’nin en onde gelen Kurdologlarından birisidir. ‘Yakındogu’daki Uluslararası Iliskiler Baglamında Kurt Sorunu’ konulu doktora tezinden sonra, calısmalarını yakın donem Kurt tarihi uzerinde yogunlastırdı. ‘Kurt Sorunu (1891-1917) adlı onemli calısmasında, Kurt tarihinin yirmibes yıllık bir kesitini derinlemesine inceledi.

Elinizdeki ‘Emperyalizm ve Kurt Sorunu (1917-1923) ‘ konulu onemli calısması ise, ustteki calısmasının devamı niteliginde olup,20. yuzyıl Kurt tarihinin cok onemli bir donemini irdelemektedir.

Prof. Lazarev’in, bu calısmalarıyla Kurt tarih metodolojisine buyuk katkıda bulundugu gibi, elinizdeki calısmasıyla da Kurt tarihinin nazik bir donemini birinci elden kaynaklarla aydınlatmaya calıstıgını belirtelim.

Ancak, yeri gelmisken Sovyet yayınlarının bir niteligine deginmek durumundayız. Sozkonusu yayınlarda tum tarihsel ve toplumsal olguların altında ‘Batılı emperyalistler’i arama ve Soyvet politikasını aklayıp, Kemalist politikayı genelde esgecme biciminde bir yaklasım vardır. Gerci Lazarev, bir bilimadamı kimligiyle genelde ozenli bir tutum icindedir.

Ancak, yine de basta ‘Buyuk Sovyet Ansiklopedisi’ olmak uzere Sovyet yayınlarının bu ozelligini vurgulamak durumundayız. Buna karsın, Lazarev’in derinlikli calısmasının, Kurt tarihinin kritik bir donemine buyuk aydınlık serptigini goreceksiniz.

Cevirmen: Mehmet Demir
ISBN 9757861006
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 328
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi 3. Hm. Kagıt
Boyut 16 x 23.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.