Emir Buyuk Yerden: Paraleli Batırın

Yazar: Zafer Ozcan

UFUK KITAPLARI

Bu kitapta, 17 Aralık sonrası yasanan surecin ekonomik boyutu anlatılıyor. Bu aslında bir benzerini 28 Subat doneminde de yasadıgımız bir surec, ancak simdiki ondan bile daha bogucu. Evet, 28 Subat’ın paranoya gunlerinde de, ortada irticaya destek veren sirket listeleri dolasmıs, alısveris yapılmaması gereken isletmelerin isimleri yazılıp cizilmis, hatta Siribom Kebapcısı gibi tuhaf fislemeler yapılmıstı. Ancak o donemde hicbir zaman is, sirketleri fisledikten sonra, baskı ile el degistirmelerini ve yandaslara devredilmelerini saglama noktasına gelmemisti. Hatta o donemde katılım bankaları hakkında yazılan haberlere ciddi cezalar verilmisti, itibara zarar veriyor gerekcesiyle. Bugun ise hukumet isi gucu bıraktı bir bankayı batırmaya calısıyor ve kimseden de yuksek sesli bir itiraz gelmiyor.

Kısacası bu donem, muhatabı olan ekonomik aktorler acısından 28 Subat’tan bile daha agır yasandı ve yasanmaya devam ediyor. Oysa toplumsal huzurun, ne kadar fazla insana as verilirse o kadar saglanabildigi herkesin malumu. Her sey bir yana, siyasi makamlar ve dunyevi kazanımlar ugruna, sirketlere ve is dunyasına verilecek hasarlar, banka ve sirket batırmalar binlerce insanın issizler ordusuna katılması anlamına geliyor. Sadece bu bile, surecteki uygulamaların vahametini ve ulkeye verdigi zararı tek basına ozetlemeye yeter…

Bu kitap, en azından surecin yakın tarihe bir ibret vesikası olarak gecmesi icin kaleme alındı ama ekonomi adına son bir uyarı fisegi olarak da okunabilir.

Yayın Tarihi 2014-09-15
ISBN 6055314767
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 168
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.54 x 21 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.