Elbistan Agzı & Cicek Koyu Ornegi

Yazar: Abdulvahap Ozalp

OZGU YAYINLARI

Kelimeler, deyimler… Iletisim aracı olmanın yanısıra bir milletin dini-dunyevi eglim, yonelim ve zevklerinin, fikri yapısının yansıtıcısı; kulturunun, kimliginin ve tarihinin tasıyıcısıdır. Dil bir toplumun hayati fonksiyonlarından biri olup, dilini geregince koruyamayan milletler ayasama hakkını kaybeder.

Ataların tecrubelerinin bileskesi ve toplumun ma’seri vicdanı olan deyio, atasozleri vew bunların olusturdugu dili saglam bir sekilde tasıyamayan toplumlar, cocuklar gibi emeklemek ve baskalarının vesayeti altına dusmek durumunda kalır.

Bu yuzdendir ki, dil, oncelikle gecmisten geldigi gibi tesbit edilmeli; sonra da korunup gelistirilmelidir. Iste bu eser de, bu kaygının ve yeni nesillerce artık kullanımdan kalkmıs, anlasılmaz olmus, yokolmaya yuztutmus bir agızın unutulmasına razı olmayan bir gonlun urunudur.

Bu calısmayla, gecmisin mirasını ve hazır deneyimlerini tesbit ve ihya ile gelecek kusaklara tasımak amaclanmıstır. Buyuk emek mahsulu oldugu ilgililerincxe farkedilecek olan calısmada;

Turkce’nin zenginlik ve kıvraklıgına; Anadolu insanının zekasının parlaklıgına, engin hosgorusune, kultur ve birikiminin zenginligine bir kez daha sahit olunacaktır.

Yine bu calısmada;
Insanımızın dunyaya bakısına, esyaya yaklasımına, umutlarına, kızgınlıgına; hanceresine yabancı gelen kelimeleri ses uyumuna ve diline nasıl uydurduguna dair ornekler bulunacaktır.
Tarih ve mazi hazinesinden cıkarılabilmis kırıntılardır bunlar…
"Kelimeler", Deyimler", Atasozleri", "Beddua-Dua-Hakaret Sozleri-Mani-Metel (Bilmece)-Tekerleme ve Yeminler" olmak uzere dort bolum halinde duzenlenen eserde 12.000 dolayında madde yeralmaktadır.

Yayın Tarihi 2008-06-19
ISBN 9758911493
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 464
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 16.5 x 24 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.