Elazıg ve Yoresinde Ziyaret Yerleri

Yazar: Yrd. Doc. Dr. Abdulkadir Kıyak

MANAS YAYINCILIK

“Elazıg ve Yoresinde Ziyaret Yerleri” adlı eser, Manas Yayıncılık tarafından Ali Emiri Efendi’nin aziz hatırasına ithafen yayınlanmıstır.

Zengin bir kultur birikimine sahip olan Elazıg, bu kultur birikiminin temellerini Orta Asya’dan bu topraklara tasımıstır. Yorede Artuklular doneminde baslayan egitim faaliyetleri 1071 Malazgirt zaferinden sonra daha da hız kazanmıs ve XX. yuzyılın sonlarına kadar bolge adeta bir ilim merkezi olmustur. Yore halkı Anadolu’nun Turklesmesi ve Islamlasmasında rol almıs sehit ve kahraman komutanlarla birlikte bu ilim merkezinde yetisen ilim ve tasavvuf ehli velilerin hatıralarını ebedilestirmek icin bu zatlara turbe ve makamlar insa etmislerdir. Gunumuzde insanlar bu turbe ve makamları ziyaret ederek bu zatlara karsı vefa ve minnettarlıklarını gostermektedirler. Ayrıca bu turbe ve mezarların yanında bolgedeki belli dag, tepe, tas, agac, su kaynakları vb. mekanları da sahip oldugu inanc ve kulturuyle kutsallastırarak kendine mal etmistir. Boylece vatanın her karıs topragına kendi kultur ve inanc yapısını yansıtmıstır.

Eser uc bolumden olusmaktadır. Calısmanın giris bolumunde ziyaret fenomeninin hangi amac, maksat ve gayelerle incelendigi acıklanmıstır. Birinci bolumde Elazıg’ın tarihi, cografi, kulturel ve iktisadi yapısı hakkında ve kutsalın bir tezahur sekli ve kutsalla kurulan bir iliski bicimi olarak ziyaret fenomeni hakkında bilgi verilmistir. Ikinci bolumde Elazıg ve yoresinde tespit edilen ziyaret yerleri hakkında yapılan arastırmanın gerektirdigi olcude bilgi verilmistir. Ucuncu bolumde verilerin degerlendirilmesiyle beraber ziyaret fenomeninin tipolojisi yapılmıstır. Sonuc bolumunde ise konunun tahlil ve degerlendirmesi yapılarak yapılan calısmanın Din Bilimleri acısından onemi vurgulanmıstır.

Yayın Tarihi 2012-12-01
ISBN 9756089477
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 348
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 21 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.