El Cezire Olayı

Yazar: Muhammed Zayani

VERSUS KITAP

Arap dunyasında pek az olay, Korfez’deki kucuk yarımada Katar’dan 24 saat uydu yayını yapan pan-Arap haber ve yorum kanalı el-Cezire’den daha fazla tartısmaya yol acmıstır. Hızla kazandıgı basarı, Arap medyasını saskına cevirdi, el-Cezire’nin kendisini bile sersemletti. Genis Arap kitlelerini ilgilendiren konulara odaklanan ve tartısmalı baslıkları acan, kendini farklı gorusler icin bir forum olarak sunan el-Cezire, goz acıp kapayıncaya kadar Arap medya sahnesinde oncu bir rol elde etmeyi basardı.

El-Cezire uzerine, daha cok gazetecilik durtusuyle hazırlanmıs olan cok sayıda calısma, ya eskimis ve betimleyici ya da yuzeyseldir. Elinizdeki kitap, el-Cezire’nin daha cok yeni Arap medyasına benzer bicimde bir deneme donemini yasamakta oldugunu, kendi erdem ve dezavantajlarına, guc ve zayıflıklarına, basarı ve sınırlarına sahip oldugunu varsayıyor. Ve bu agın, onu arastırılmaya deger bir olay haline getiren kimi yonlerini arastırıyor. Aynı zamanda, Arap medya sahnesi ve otesinde ortaya cıkardıgı zengin dinamikleri elestirel bir sekilde irdeliyor.

Ele alınan konunun karmasıklıgı, bolunen safları ve isbirlikci bir cabayı asan disiplinler arası bir yaklasımı gerektirmektedir. Bu calısma, cesitli disipliner yaklasımları ve farklı arka planlara sahip uzmanların cabalarını bir araya getiriyor. Avrupa, ABD ve Ortadogu’dan medya arastırmaları, iletisim, gazetecilik ve politik bilimler gibi cesitli disiplinlerden uzmanların hazırladıgı dokuz makaleden olusuyor. Odakları, yaklasımları ve yontemleri cesitlilik gosteren bu makalelerin her biri kendi tarzında bu medya olayının acıga kavusturulmasına katkıda bulunuyor.

Cevirmen: Gamze Erbil
Yayın Tarihi 2006-05-08
ISBN 9944989053
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 270
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 22 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.