Egitimci Yonuyle Ahmed Cevdet Pasa

Yazar: Mustafa Gunduz

DOGU BATI YAYINLARI

Her donem ve cag yetistirdigi ozel isimleriyle hatırlanır. Osmanlı dusunce tarihinde Ahmed Cevdet Pasa bu istisnai isimlerin basında gelir. Onun son derece uretken yasam oykusune bakıldıgında geleneksel dunyada klasik usullerle yetisen bir “alim”in sasırtıcı bir cabayla kendi sınırlarını nasıl asmaya calıstıgını goruruz. Tanpınar’a gore, Ahmed Cevdet Pasa “sefere hazırlanan bir gemi gibi”dir. Zamanına ve cevresine gore aykırı sayılabilecek, hatta bu ulkede tuhaf karsılanacak bir ogrenme merakı ve hayret duygusu icerisinde Pasa’nın tum yasamı adeta kisisel bir seferberlik dogrultusunda ilerlemistir.
Cevdet Pasa kucuklugunden itibaren ustun bir gayretle kendini egitmistir. Ilgi duymadıgı saha hemen hemen yok gibiydi. O, daha cok tarihci ve hukukcu kimligiyle tanınacaktır. Bilgisi ve donanımı sayesinde yetkin bir idare adamı seviyesine cok gecemeden ulasır. Bir sosyolog olarak hazırlayıcı ve bir sentezcidir. Gelenek ve modernlik arasında sıkısan bir toplum icin careler arayan bir gozlemcidir. Egitim uzerine iddiaları bir hayli cesurdur ve bu konuda o bir oncu olarak gorulebilir. Ulkedeki bircok yeniligin, reformların altında onun imzası vardır. ‘Cevdet’ ismi Tanzimat dusuncesiyle neredeyse ozdes hale gelmistir.
Mustafa Gunduz, bu yeni calısmasıyla Ahmed Cevdet Pasa’yı bu kez egitim acısından degerlendirir. Tabii Pasa’nın bu cok yonlu kimligini goz onunde bulundurarak ve yasamındaki ilginc anekdotları da hatırlatarak…Egitim ile ilgili Cevdet Pasa’nın tespitleri kayda deger. Cunku Pasa’nın deneyimlerine bakıldıgında bugun egitim alanında yasanan aksaklıkların hic de guncel olmadıgı gorulur. O donemde de benzer sorunlar, benzer engeller ve benzer katı ‘guruh’la karsı karsıya kalırız. Medresenin universiteye donusmesiyle bir zihniyet kendini tamamen yenilemis olmuyor ya da surekli bir nitelik kaybının onune gecilemiyor. Sadece kimi eski sorunlar aralıklarla nuksediyor…Turk modernlesmesinin kronik ikilikleri ise Cevdet Pasa’nın soylediklerinin aslında ne denli ‘yeni’ ve bugunku egitim tartısmalarının da ne derece eski yuzyıllara uzandıgını gostermektir.

Yayın Tarihi 2012-10-15
ISBN 9758717859
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 275
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 14 x 21 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.