Edward Said ile Konusmaya Devam

Yazar: KOC UNIVERSITESI YAYINLARI

Yirminci yuzyılın onde gelen edebiyat elestirmenlerinden ve entelektuellerinden Edward Said sanat, edebiyat ve kulturun gucuyle ilgili varsayımlara meydan okumus, paradigmaları yıkan dusunceler uretmis, eserler vermisti. Dusuncesinin etkileri olumunden sonra bugun hala dunyada ve Turkiye’de devam ediyor, eserleri hala tartısılıyor.

Edward Said ile Konusmaya Devam, Said’in uzun gecmise dayanan dostlarının, meslektaslarının onunla bir diyaloga girme girisimi. Bu kitap icin kaleme alınan metinler, Said’in dusuncesinin kadanslarını bugune cagırmaya, hayal etmeye girisiyorlar; kimisi onun bir fikrini alıp irdeleyerek ileri goturuyor, kimisi zamanında one surdugu bir argumanı bugunun bir sorununa uyguluyor. Bazılarıysa su anda onunla konusuyormus gibi akıp gidiyor; onunla bir zamanlar yapılan konusmaların yogunlugunu, tarife sıgmaz hatırasını canlandırmaya calısmak istercesine.

Kitabı derleyen Homi Bhabha ve William Mitchell, yazarları bir konusmanın dogasını izleyerek yazmaya tesvik etmisler: Yarım kalan bir konusma, kesilen bir telefon, yanıt bekleyen bir mektup, havada asılı duran bir soru gibi. Sonucta ortaya, carpıcı, yaratıcı, derinlikli ve son derece samimi metinler cıkmıs. Said’in mirasını onurlandıran metinler…

Kitap, Mitchell’in ve Bhabha’nın giris yazılarını takiben, Lila Abu-Lughod, Daniel Barenboim, Akeel Bilgrami, Paul Bove, Timothy Brennan, Noam Chomsky, Ranajit Guha, Harry Harootunian, Saree Makdisi, Aamir Mufti, Roger Owen, Gyan Prakash, Dan Rabinowitz, Jacqueline Rose ve Gayatri Spivak’ın yazılarından olusuyor.

Homi K. Bhabha, Harvard Universitesi Ingiliz Edebiyatı Bolumunde Anne F. Rothenberg Beseri Bilimler profesoru, aynı zamanda Beseri Bilimler Merkezinin direktorudur. William J. T. Mitchell, Chicago Universitesinde Ingiliz Edebiyatı ve Sanat Tarihi profesoru, aynı zamanda Critical Inquiry dergisinin editorudur.

Cevirmen: Hayrullah Dogan
Derleyici: W. J. T. Mitchell
Derleyici: Homi Bhabha
Yayın Tarihi 2012-01-13
ISBN 6056257520
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 244
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 15 x 21 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.