Duyguların Evrimi Muzik

Yazar: Dr. Ozan Yılmaz Kendirci

CEYLAN YAYINLARI

Duygular, benligimizin en guclu ve en ilkel yanı… Icgudusel baglantılarından dolayı muhafazakar; degisimi zor. Icinde yasanılan toplumla/kulturle sekillenmekte. Kemik gibi sert bir sekillenme; egri sekillenmisse, uzerinde cok ugrasmadan -belki bir operasyon yapmadan- duzeltmek zor.

Bir sarkıda gufte (soz) icerik, beste (muzigi) bicim gibi goruluyor ilk bakısta. Muzigi hosumuza giden, hatta yorumcusunun sesini de begendigimiz bircok sarkının sozlerini ya da yorumcusunun dusuncelerini olumsuz bulabiliyoruz. Bunu, melodinin ve sesin, (icinde yasadıgımız kulturun olusturdugu, “icimizde” hissettigimiz, tarihsel/otantik/romantik vs.) duygularımıza hitap etmesine baglıyorum. Duygularımızdaki gelisme / degisme / olgunlasma/incelme, (dusunceye paralel ya da cogu kez dusuncenin onculugunde) begenilerimize, “hosumuza giden” seylere de yansıyor. Bu da, bireysel oznelligimizin estetik bir yanını olusturuyor.
Sanatı, dusunce ve duyguların estetize edildigi bir iletisim olarak dusunuyorum. Oznelligin, zevkin, hoslanmanın, duyguların, dusuncenin vs. sanat ile ilgisini gostermeye calısacagım bu eserde. Bu ilgiyi gostermek icin de uygun bir sanat dalı olarak gordugum muzik konusunu temel aldım.

Yayın Tarihi 2014-11-12
ISBN 6059038188
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 80
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 21 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.