Dusunce Mirasımız

Yazar: Muhammed Gazali

AGAC KITABEVI YAYINLARI

Dusunce mirasımızın elestirel bir degerlendirmesi, modern sorunlar karsısında Islam’ın ozgullugunu korumaya ısrarlı Muslumanlar icin vazgecilmez bir adım olarak gozukuyor. Bu alanda onemli calısmalarıyla tanınan merhum alim ve dusunur Muhammed Gazali, Dusunce Mirasımız -Elestirel Bir Yaklasım- kitabıyla bu ihtiyaca buyuk olcude karsılık vermis sayılabilir. Islam dusuncesinde koklu yeri bulunan "bilgi" ve cozumlemelerini hayretle izleyecegimiz kitap, gelenegin gereksiz yukunden kurtulmanın Islam dusuncesinin onunde acacagı engin ufukları ozleyenler icin bilgi aclıgını giderecek olcekte bir calısma olarak nitelenebilir. Kitapta ele alınan orijinal ornekler, yeni bir hadis ve fıkıh metodolojisinin ısıgında gosterilen degerlendirmeler ve onerilen yontem degisikligi, okuyucuyu dusunce evreninde ilginc bir geziye davet etmektedir.
Butun zamanların sorunu olan kadın meselesinde getirilen degisik bakıs acısı, bu konuda yerlesik ve egemen soylemin dısında kalmanın gerekliligini isaret eden ikna edici deliller, hatta "kadın sıgınma evi" gibi modern donemin urunu sanılan merkezlerin Islam tarihindeki ilk ve geliskin ornekleri, toplumsal yasamın kadın boyutuna iliskin yargıları bir kenara bıraktıracak gucte ortaya konmaktadır.
Sekuler kulturun dayatmaları ve saldırılarına karsı koyabilmek icin Islam dusuncesinin dogal bicimde ve icten yenilenerek ihya edilmesi egiliminin onculerinden biri olan Gazali, ummetin kimlik ve onurunu yeniden elde edebilmesi icin yanlıs gelenegin terk edilmesi ve Islam dusuncesini besleyen kulturel kaynakların sıkı bir degerlendirmeye tabi tutulması gerektigini soz konusu etmektedir.

Cevirmen: Harun Unal
Yayın Tarihi 2006-03-16
ISBN 975904420x
Baskı Sayısı 2. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 336
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 12.5 x 19.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.