Dunyayı Isıtan Latin Atesi

Yazar: Kollektif

OZGUR UNIVERSITE

Yazarlar: Komutan Ramona-Sibel Ozbudun-Teresa Arreaza-Facundo Arrizabalaga-Gustavo Gonzalez-Gretchen Gordon Surınder Kumar-Alvaro Garcia Linera-Leila Lu-Hector Mondragon-Ann Schol-Sohan Sharma-Temel Demirer-Jeffery R. Webber-Raul Zibechi

Ezln’nin isyancı komutanlarından Ramona ile El Salvador’un Devrim Onderi Sefik Handal’ın anısına ithaf edilen bu kitapta, Latin Amerika’daki yeni yukselis cesitli yonleriyle, olanakları oldugu kadar riskleriyle de tartısılmakta. Latin Amerika solu uzerine dusunurken, oncelikle burada turdes bir "sol"dan soz edilemeyecegini akılda tutmak onemli.

Tabandaki "degisim" istegi gunden gune ete kemige burunurken, Meksika’da Ezln, Bolivya’da Morales, Venezuella’da Chavez ile, Uruguay’daki Frente Amplio, Brezilya’da Lula, Sili’de Bachetel farklı yonelislere tekabul ediyor.

Cok genel hatlarıyla, Latin Amerika "Sol"u, neo-liberalizme toptan karsı cıkma ile onunla daha "insani" bir gorunum kazandırmak uzere muzakereye oturma secenekleri arasında ayrısmakta. ABD’nin "arka bahce"deki gelismelere nasıl mudahale ettigi ve edecegiyse, hic suphe yok, surecin bundan sonraki bicimlenisinde son derece onemli bir etken olacak.
Her durumda, kıtadaki gelismeler, ABD imparatorluguna ve onun yeryuzunu bicimlendirme cabalarına karsı cıkanlar icin buyuk deger tasıyor, kuresel olcekli yeni olanaklar sunuyor. Bu bakımdan, Latin Amerika’nın dikkatle izlenmesinde ve -elestirelligi elden bırakmadan, ama karsılıgı olmayan, teorisist keskinliklere prim verilmeksizin- neo-liberalizme karsı durusun desteklenmesinde sonsuz yarar var.

Yayın Tarihi 2006-04-13
ISBN 9758449400
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 302
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 21 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.