Dunyayı Degistiren Gunler: Dunya Tarihini Belirleyen 50 Olay

Yazar: Hywel Williams

HIL YAYINLARI

Tarih her zaman bir etkilesim halinde ilerler; gecmisten gunumuze gelen, gunumuzden gelecege dogru yol alan bir cizgisi vardır. Yasamsal bir degere sahip olan tarih bilgisi kimi zaman kisisel, kimi zaman da toplumsal gerekcelerle her zaman hayatın icinde olmus; kimlik, aidiyet, politika belirlemek icin bir referans noktası gorevi gormustur. Ancak bu ucsuz bucaksız referanslar alanında kaybolmak ve neden-sonuclarla sekillenen tarihte neyin gercek neyin kurgu olduguna vakıf olmak oldukca zordur.

Hywel Williams, tum bu ideolojiler, gercekler ve kurgular alanından 50 olayı cekip alarak bir tarih seckisi sunuyor bize. Tarihi olayları incelerken birbirine giren gerceklik ve kurgu algısını, olaylar arasında kurdugu neden sonuc iliskisiyle netlestiren, tarihin gelecegi etkileyen ve sekillendiren olaylar uzerinden sekillendigini anlatan bir rehber.

Yazar, bu rehberde tarihte yer alan 50 olayı inceliyor. Bu olayların kimi, kendinden onceki doneme bir son verirken, kimi de yeni bir donemin baslangıcı oluyor. Pek cogu kanlı mucadelelere sahne olmus bu olaylar, donemlerinin onemli donum noktaları olarak dikkat cektigi kadar, gunumuze ulasan yankıları nedeniyle de guncelliklerini koruyor.

Ilk olay, 2500 yıl once MO. 480 yılında Atinalıların Perslileri Salamis Korfezi’nde yenilgiye ugratmasıdır. Eger bu savası Pers ordusu yenseydi; muhtemelen bugun ne Platon’dan ne Aristo’dan ne de Iskender’den haberdar olacaktık. Ne de dunya demokrasiyle tanısacaktı. Jul Sezar’ın Suikastı, Konstantinapolis’in dususu, Nelson Mandela’nın ozgurlugune kavusması, New York ikiz kulelerinin yıkılması… Dunya tarihini derinden etkileyen tarihin dip akıntılarında keyifli yolculuklar…

Cevirmen: Gozde Soykan
Yayın Tarihi 2013-04-01
ISBN 9757638544
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.