Dunya Tarihinde Bilim ve Teknoloji

Yazar: James E. McClellan III

AKILCELEN KITAPLAR

Gunumuzun endustriyel modern dunyasında, bilim ve teknoloji arasındaki tartısmasız bag acıkca gorulmektedir. James E. McClellan III ve Harold Dorn’un bu kitaptaki bakıs acıları gibi tarihsel olarak bakıldıgındaysa, bu bagın o kadar da acık olmadıgı gorulur. Endustrinin ve hukumetlerin, yeni ya da gelismis teknolojilere onculuk edecek bilimsel arastırmalara finansman destegi vermeye baslamasıyla, teknoloji "uygulamalı bilim" olarak yakın zamanlarda ortaya cıkmıstır.

Dunya Tarihinde Bilim ve Teknoloji’de McClellan ve Dorn, degisen bu iliskiyi, tarih oncesindeki dusunen, arac gerec yapmaya baslayan ilk insanlardan bugune, tarihi verileri inceleyerek anlatmıslardır.

Bilim, hic kuskusuz, insanlar icin gercek yararlar saglamıstır. Ancak, gunumuzun kulturel egilimlerine daha az bagımlı ve daha guvenli bir bilim anlayısı, bilime tarihsel bir mercekten bakılarak elde edilebilir. Boyle yapıldıgında, gorkemli kazanımlarıyla ama aynı zamanda da yanılgıları ve bazen de dunya gorusumuze uymayan seckin durusuyla bilim, kulture bagımlı bir kavram olmak yerine, cokboyutlu bir gerceklige donusur.

James E. McClellan III, Stevens Teknoloji Enstitusunde Bilim Tarihi profesoru, Harold Dorn da aynı enstitude Bilim ve Teknoloji Tarihi profesorudur.

Dunya Tarihinde Bilim ve Teknoloji, 2000 yılında World History Association odulunu almıstır.

Cevirmen: Haydar Yalcın
Yayın Tarihi 2013-03-11
ISBN 6055381318
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 462
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 14 x 21.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.