Dunya Sistemi Bes Yuzyıllık mı, Bes Binyıllık mıı

Yazar: IMGE KITABEVI YAYINLARI

Derlemeye katkıda bulunan yazarların coguna gore, cagdas dunya sistemi son bes yuzyılın olgusu olmayıp, en azından bes binyıllık bir gecmise sahip.

Bugunku "dunya sistemi"nin cekirdegi ilk kez MO 3000’de Guney Mezopotamya’da kok salmıs, "hegemonya odakları" zamanla degisip geliserek gunumuze dek ulasmıstır. Sermaye birikimi olgusu, dunya sisteminin yalnızca son bes yuzyılık degil, bes binyıllık tarihinin itici gucunu olusturmustur.

Bu yapıt, William H. McNeill, Andre Gunder Frank, Barry K. Gills, K. Ekholm, Jonathan Friedman, David Wilkinson, Samir Amin, Janet Abu-Lughod ve Immanuel Wallerstein gibi unlu ekonomipolitik ve tarih bilginlerinin yazılarını icerir ve bu yazılar bir akım olusturmaya adaydır. Aynı zamanda tarihi, bircok "ulusal tarih" karalamaları ve "Avrupamerkezci bir uygarlık tarihi" taslagı olmaktan kurtarma yolunda bir girisim olarak saglanabilir.

"Dunya Sistemi" savıyla ilgili gorusleri yansıtan editorler, sonucta Ranke’nin "evrensel tarihten baska tarih yazılamaz" yargısına katılmaktadırlar.
– Alaeddin Senel-

Cevirmen: Esin Sogancılar
Derleyici: Andre Gunder Frank
Derleyici: Barry K. Gills
Yayın Tarihi 2003-05-07
ISBN 9755333509
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 573
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi 3. Hm. Kagıt
Boyut 13.5 x 19.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.