Dunya Mitolojisinden Ornekler – Esatir

Yazar: Semseddin Sami

INSAN YAYINLARI

Esatir , dunya tarihinde iz bırakmıs cesitli medeniyetlerin mitolojilerinden ornekler aktaran bir "giris" kitabı niteliginde. Ulkemizde bu alanda yayınlanmıs ilk kitaplardan olan Esatir, cok yonlu ve son derece cesitli ilgilere sahip bir yazar olan Semseddin Sami’nin uzun yıllar gozden kacmıs bir eseridir. Kuskusuz ulkemizde bu eserden sonra Islam dısı dinlerle, onların mitolojileriyle ilgili ve dinler tarihi hakkında pek cok eser kaleme alınmıstır.

Bununla birlikte Esatir ‘den sonra yayınlanan onlarca eser Esatir ‘in bir klasik olma ozelligini ortadan kaldırmamıstır. Semseddin Sami’nin eserde, Yunan ve Roma mitolojisinden sonra en fazla yer verdigi mitoloji Hint mitolojisidir. Bunların dısında yazarımız Mısır, Fenike, Asur, Suryani, Iran, Iskit, Etrusk, Iskandinav ve Japon mitolojileri uzerinde de durur ve ana hatlarıyla onlar hakkında da bilgi verir.

Bu arada Semseddin Sami ulkemiz kultur tarihi acısından bir ilki gerceklestirir ve Anadolu’ya gerek cografya ve gerekse kultur olarak oldukca uzak olan Peru ve Meksika inancları ve mitolojik tasavvurları hakkında da bilgi verir.

Cevirmen: Cengiz Batuk
Yayın Tarihi 2004-10-30
ISBN 9755744126
Baskı Sayısı 2. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 112
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 12.5 x 19.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.