Dunden Bugune Kıbrıs Sorunu ve Stratejik Yaklasımlar

Yazar: Suleyman Koc

IQ KULTUR SANAT YAYINCILIK

44 yıldır Kıbrıs meselesinde bir uzlasma saglanmamasının baslıca nedeni, "Uluslar arası camia" diye tabir edilen ABD ve Ingiltere gibi guclu ve etkili devletlerin, kendi ulkesel cıkarları nedeniyle Kıbrıs konusuna dogru bir teshis koymaktan bu gune kadar kacınmıs olmalarıdır.
Meselenin halline yardımcı olmak isteyen cevrelerin once Kıbrıs meselesinin ne oldugunu arastırmaları ve iyice irdelemeleri gerekir.

Rumlar, ulusal bir hedef olarak belirledikleri "Kıbrıs’ı bir Rum Cumhuriyeti’ne donusturme ve Yunanistan’la birlestirme (ENOSIS)" Hedefine ulasmak gayesiyle iki halkın esit kurucu ortaklıgına dayalı 1960 ortaklık cumhuriyetini, aralık 1963’de Turklere karsı giristikleri etnik temizlik operasyonu sonucunda silahlı saldırılarla yıktılar. Turkleri ortaklık cumhuriyetinin tum organlarından dısladılar ve anayasanın "Olmus ve gomulmus" oldugunu ilan ettiler. Rum papaz Makarios 1963-1974 yıllarında Kıbrıs Turklerine etnik temizlik uygulamakla, Balkanları kan golune ceviren Sırp canilerin lideri Milosevic’in bir anlamda ogretmenligini de yapmıstır.

Yayın Tarihi 2005-05-19
ISBN 9752550266
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 576
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 21 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.