Dort Kapı Kırk Makam

Yazar: Esat Korkmaz

ANAHTAR KITAPLAR YAYINEVI

Dort Kapı Kırk Makam, "aska asık olan asıgın" ask yolunu anlatır: "Ask yolu", bir "egitim yolu"dur ve Aleviler-Bektasiler bu egitim yolunun "yolcuları"dır. "Ask", iste bu yolculukta yolcularca "yutulan" zamanın "cocugudur". Bu baglamda Alevilik-Bektasilik, din degil bir "ask"tır: O zaman soralım ask nedir, diye. Ask, Aleviligin-Bektasiligin "anayasası" olarak algılayabilecegimiz "varolus cevrimi"nin gerceklesme, bu cevrimi "bilgiye donusturen" Dort Kapı Kırk Makam egittim programının gerceklestirilme "nedeni"dir: Nedenler "gizlenmeyi sever"; ask her seyin varlıga gelme ya da bir seyi "nesnellestirme" nedeni olduguna gore o da gizlenmeyi sever, yani "sır"dır.
Askın hallerini deneyim konusu yaptıgımızda “hazır” olarak verilenin ya da “belletilenin” dısında kesinlikle “kendimize rastlayacagız”. Once “yabancı” gelecegiz, kendimiz kendimize. Biliyorsunuz hakikat, “hayretten” ibarettir; hayret kendini hissettirecek, tıpkı bir kedi gordugunde "miyav miyav" diye haykıran bir cocuk gibi "bagırmak" gelecek icimizden; yasını-basını almıs insanlarız, dogal olarak utanacagız. "Demek ki" diyecegiz, "ya cocuk olacagız ya da cocuktaki coskuyu yaratacak denli asık"
Asık olmak "bilinci yoklamak" anlamına gelir: Bilinci yoklamayan asıklık "kolay"ı anlatır. Biz biliyoruz ki "kolay guzel degildir"; her zaman "zor guzeldir" demek de dogru olmayabilir; "guzel" ayrımına varamadıgımız herhangi bir yerde ya da yanı basımızdadır, sakındıgımız yerdedir, sucladıgımız mekandadır, gunahkar kabul ettigimiz seyin icindedir. Oyleyse: Her insanın yasamı "somut" olarak algılanmalı ve her insanın yasamından "ask devsirilmelidir". Demek ki insan "asık olmak icin yasar" ya da "yasamak icin asık olur".
Insan kendisinin ve doganın "dahisi olmak" istiyorsa "asık olmak" durumundadır. Kisi kendisinin "dahisi" olursa kendi "denetiminin", doganın "dahisi" olursa doganın "denetiminin" dısına cıkar. Bu "tehlikeli bir seruvendir"; ama boylesi bir seruvenin kahramanı olmak isteriz.
Dort Kapı Kırk Makam surecinde ask, "bilme"yle elde edilen bir egilimdir ve kisiyi asagıdan, daha cahil durumdan yukarıya, daha bilgili duruma yukselten "icsel egilim"dir. Boylesi bir tasarımda ask, bir "insanlasma ortamı"dır; orada insan kendini bulur, kesfeder. Baskasına -bu baskası Tanrı’dır- ulasmanın yollarını arar bulur. Ask, insan olabilmek icin gercek bir "kacınılmazlıktır"; kendini ve dunyayı yeniden kurmaya calısan insan icin zorunlu bir etkinliktir. Ruh ve beden butunlugunden daha genis ve cerceveli olarak algılanan tanrısal butunluge ulasmaktır. Ask, gercek bireyden "dunyaya acıldıgımız" yerdir: Bu anlamda "esiktir".

Kapak: Cenk Gumuscuoglu
Yayın Tarihi 2014-01-02
ISBN 9758612970
Baskı Sayısı 2. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 339
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 19.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.