Dokuz Yuz Katlı Insan

Yazar: Dr. Mustafa Merter

KAKNUS YAYINLARI

Her yukselis ve bir ust kata cıkıs, terk edilen kattaki alt kisiligimizin olumunu temsil eder.O zaman usulca o kata inip o rolu oynayan oyuncunun kulagına sevgi, anlayıs ve muhabbetle "Evet sen bensin ama ben sadece sen degilim!" diyerek hayatımızda o rolun hukmune son verebiliriz. Hem onu aslında nefret ettigi bir varolus tarzından kurtarmıs hem de kendimize bir yukselis imkanı sunmus oluruz! Rolun yani alt kisiligin terk edilmesindeki en buyuk engel, bir ust katın varlıgını bilememek, yani rol giderse bosluga duserim kaygısıdır. Halihazırda ogretilen psikoloji, icimizde var olan potansiyele isaret etmedigi icin, ne yazık ki bizler rollere ve hallere kilitlenip kalırız. Bir ust katın varlıgından habersiz olan modern psikoloji bilimi, bir bakıma bu kaygıyı tasdik etmis olur.

Hic suphe yok ki, icimizde bir yerlerde bilge bir sanatkar gizli ve bu sanatkar her gece bizlere birbirinden degisik oyunlar sunuyor. Amacı, icinde bulundugumuz hayat sahnesinin sadece bir oyundan ibaret oldugunu ve bu sahnede bizi temsil
eden kisilerin sadece birer oyuncu oldugunu bizlere gostermek.

Isvicre’de egitim gormus, pratik yapmıs, psikoloji biliminin yanı sıra meditasyon ve yoga gibi Yeni Cag akımlarını deneyimlemis ve tasavvufu bir yasam bicimi olarak benimsemis Psikiyatr Dr. Mustafa Merter, bu kitapta ciziyor. Haritayı elimize alıp Freud, Jung, Maslow gibi psikoloji biliminin onde gelen kuramcılarıyla Charles Tart, Ken Wilber gibi farklı bilinc halleri ve hal psikolojisinde yepyeni ufuklar acan son donem dusunurlerin kirleri arasında ozgurce dolasıyoruz.
Kaybolma ihtimali yok. Zira rehberimiz basta Hz.Mevlana ile Ibn Arabi olmak uzere tasavvuf buyukleri.Bu cok ozel gezintinin adı ise Benotesi Psikolojisi. Ruyalar ve aktif hayal kurma teknikleriyle tedavinin nasıl uygulandıgını gorecek,psikosprituel kriz
ve Kaliforniya Sendromu gibi problemlerle nasıl basa cıkabilecegimiz uzerinde kafa yoracaksınız. Insan ruhunun kat kat derinliklerine indiginiz gibi kat kat yukseklerine de cıkacaksınız bu gezintide. Yolun sonlarına geldiginizde psikolojiye ve insana,bu yeni cehresiyle daha cok inanacak atta muhabbetle yaklasacaksınız..

Aziz dost! Sen, tek bir kisi degilsin;sen bir alemsin! Sen derin ve cok buyuk bir denizsin. Ey insan-ı kamil! O senin muazzam varlıgın, belki dokuz yuz kattır; dibi, kıyısı olmayan bir denizdir. Yuzlerce alem, o denize gark olup gitmistir! Bu konuyu anlatmak; uyanıklıgın da uykunun da elinde degildir. Zaten bu dunya ne uyanıklık ne de uyku yeridir!
(Hz.Mevlana,Mesnevi,cilt 3-4,s.94)

Yayın Tarihi 2012-01-01
ISBN 9752560962
Baskı Sayısı 10. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 455
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 21 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.