Dogu’da Matbu Yayınların Tarihi

Yazar: Almaz Yazberdiyev

KAKNUS YAYINLARI

Cagdas dunya tarihciliginde Kitap ve Kitapcılık Tarihi tarihcililigin yeni alanı olarak ilgi gormektedir. Almaz Yazberdiyev bu alanın ilk temsilcilerindendir.

Iran ve Orta Asya’da kitabın ortaya cıkması ve gelisim evreleri uzerine yaptıgı arastırmalarıyla dunyaca kabul goren unlu Turkmen bilim adamlarından Prof. Dr. Almaz Yazberdiyev’in en son calısması, genel olarak Rusya’da Dogu Yayıncılıgının (Dogu dillerinde yapılan yayıncılıgın) tarihini ele alıp incelemekte, ozel anlamda ise Orta Asya ve Turkmenlerde kitap basımı ve yayıncılıgı uzerinde durmaktadır.

Arastırmacı yazar Almaz Yazberdiyev Eski Sovyet ve dunya tarihcileri arasında Orta Asya Turklerinde, ozellikle de Turkmenlerde matbu eserler tarihi alanında un yapmıs bir arastırmacı olarak kabul gormektedir. 1939 Turkmenistan dogumlu olan yazar, bugune kadar bu alanda kendisinden soz ettiren birkac tarihciden biri olarak tanınmaktadır. Yaptıgı calısmalarla sadece Turkmenlerde kitabın tarihi uzerine degil, genel anlamda Orta Asya ve Iran’da kitabın ortaya cıkısı ve yayılması konusunda Musluman Dogu dunyasında, Rusya Muslumanları ve Turkleri arasında kitabın ve yayıncılıgın ogrenilmesi konularında buyuk emek vermistir.

Eserin en onemli ozelligi, konuyla ilgili calısma yapan arastırmacıların basvuru kaynagı olması ve 1802-1917 yılları arasında basılan 1289 kitabı kapsayan "Turkmen Matbu Eserleri Katalogu"

Cevirmen: Ahmet Annaberdiyev
Yayın Tarihi 2005-09-06
ISBN 9752560296
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 312
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 14 x 21 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.