Diyarbakırspor & Dugunde Kalabalık, Taziyede Yalnız

Yazar: Faruk Arhan

ILETISIM YAYINLARI

Simon Kuper’in unlu “futbol sadece futbol degildir” sozu Turkiye’de belki en cok Diyarbakırspor icin gecerli. Turkiye futbolunun ayrık otu Diyarbakırspor, tarihi boyunca hep bir “siyasi islev”, bir “temsil” basıncı altında olmus.

Bir yandan devlet politikaları, bir yandan Kurt kimligi… Diyarbakırspor, Kurt kimligini temsil eden yanıyla Ispanya’nın Barcelona’sı, Athletic Bilbao’sıyla akraba… Ama donem donem de devletin “bolge”yi futbolla “egleme” politikalarının aracı olmus… Maclarında Hernepes de soylenir, formaların altından Gaffar Okkan resimli tisortler de cıkabilir… Kurt sorununda siddetin yogunlastıgı 1990’larda bir yandan ust lige tasınmak icin resmen koltuklanırken, bir yandan da maca cıktıgı bircok sehirde “boluculerle” ozdeslestirilerek hakaretlerle karsılanmıs, saldırıya ugramıs.

Ama “sadece futbola” dair bir tarihi de yok degil Diyarbakırspor’un. Daha “sakin” zamanlarda, 1970’lerde, dunyada uc yılda ust uste uc kume atlayan nadir takımlardan biri olmustur, mesela. Kendine ozgu bir futbol folkloru vardır. Diyarbakırspor nasıl kuruldu, nasıl yukseldiı Nasıl siyasi mucadelelerin sahnesi olduı Faruk Arhan, kurulusundan bugune Diyarbakırspor’u, Turkiye’nin siyasi tarihinin ısıgında anlatıyor. Bir hazin hikaye: Dugunde kalabalık, taziyede yalnız…

Yayın Tarihi 2012-06-01
ISBN 9750510519
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 221
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 19.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.