Divrigi Mucizesi Selcuklular Cagında Islam Bezeme Sanatı Uzerine Bir Deneme (Ciltli)

Yazar: Dogan Kuban

YAPI KREDI YAYINLARI

Divrigi, bir mucizedir. Sanat tarihinde esine az rastlanır bir mucize. XIII. yuzyılda Mengucekoglu beyi Ahmed Sah’la esi Turan Melek’in, uzak ve sapa Anadolu kendi Divrigi’de insa ettirdikleri cami-sifahane ikilisi, essiz bir mimarlık ve bezeme soleni sunuyor yedi yuzyıl otesinden gunumuze. Doneminin sanat kurallarına kafa tutan ozgun bir dısavurum; alabildigine ozgur bir betimleme coskusu; cagları, bicemleri asan olaganustu bir tas ustalıgı… Divrigi’de adı unutulmus bir yontucunun insanlıga armagan ettigi bu guzellik, bu cografyada tek ve benzersiz olma niteligini bugun de surduruyor.

Dogan Kuban Divrigi Mucizesi’nde, Divrigi Ulucamisi ve Sifahanesini, tarihsel, toplumsal, sanatsal cerceveleri icinde, ayrıntılı bir bicimde ele alıyor ve dunya sanat tarihinde gozden kacmıs bir basyapıta yeniden dikkatleri cekiyor.

Yontucu ressam Ali Teoman Germaner’in Divrigi bezemelerinden yola cıkarak gerceklestirdigi ozgun baskı-cizimler, Ara Guler ve Murat Germen’in fotograflarıyla zenginlestirilmis Divrigi Mucizesi, Anadolu sanatının bu essiz dorugunu yeni bakıs acılarıyla, bir kez daha gun ısıgına cıkarıyor.

Yayın Tarihi 2010-10-01
ISBN 9753637565
Baskı Sayısı 4. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 230
Cilt Tipi Ciltli
Kagıt Cinsi Kuse Kagıt
Boyut 24 x 34 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.