Dıs Ticarete Giris & Ders Notları

Yazar: Aysegul Atabey

EFIL YAYINEVI

Bilindigi gibi 20. yuzyılın son doneminde dunya siyasi sınırları yeniden sekillenmis, her alanda liberallesme egilimleri artmıstır. Bilhassa Dogu Bloku’nun cokusu ile birlikte iktisadi ve siyasi yeni blokların olusması; yapılan ticaret anlasmaları her alanda yeni pazarların acılması ve gelismesi ile ortaya cıkan mal ve sermaye hareketleri, uluslararası ticareti butun ulkeler icin daha onemli hale getirmistir.
Dunya siyasi ve ekonomik hayatındaki bu gelismelerin, yogunlukla yasandıgı bolgede bulunan Turkiye’yi de suphesiz etkilemektedir. Ustelik 20. yuzyılın yaklasık son kırk yılını AB’ye girme calısmaları ile geciren Turkiye’nin, bu donemde yasadıgı siyasi ve iktisadi krizleri asma ve donusum cabaları, ortaya cıkardıgı bircok etki yanında Turkiye Ekonomisi acısından dıs ticareti onemli bir konu haline getirmistir. Bu donemde hem buyuk hem de kucuk ve orta olcekli isletmelerde, dıs ticaret bilgisine ve dıs ticaret uygulama elemanlarına olan talep artmıstır.
Bu talebin karsılanması icin bircok kurumla birlikte yuksek ogrenim kurumlarının ilgili bolumlerinde ve bu arada Meslek Yuksekokullarında da mevcut programlara ek dıs ticaret dersleri acılmıstır. Bu amaca yonelik olarak hazırlanan “Dıs Ticarete Giris Ders Notları”nı temel dıs ticaret bilgilerini icermekte olup dıs ticaret konusunda baslangıc bilgilerini sunmayı amaclamaktadır. Bu dogrultuda; kitap iceriginde ihracat ve ithalat turleri, dıs ticarette kullanılan belgeler, odeme sekilleri, teslim sekilleri ile gumruk ve kambiyo mevzuatı hakkında bilgiler verilmeye calısılmıstır.

Yayın Tarihi 2011-11-18
ISBN 6054579006
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 256
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.