Dıs Politikada Bir Nefes

Yazar: Taner Baytok

REMZI KITABEVI

Benim bu kitabı alan okuyucudan bir farkım, daha dogrusu ayrıcalıgım var: Hem Taner Baytok’u yakından tanıyorum hem de bu kitabı sizden once okudugum icin sevgili dostum ne yazmıs hepsini biliyorum.
Taner kendi hayatını yazdı. Ustelik cok icten bir ifadeyle… Ama anlattıkları kendisiyle sınırlı kalmadı. Bu ulkenin, bazılarını tanıdıgımız, bazılarını uzaktan bildigimiz onemli kisile-rini de artılarıyla eksileriyle ve gercek kisilikleriyle alıp onumuze koydu. Dahası, baslayın-ca bitirmeden bırakılamayacak akıcılıktaki bir dil ustalıgıyla yaptı.
Bu kitap zeki, yetenekli ve yurekli bir diplomat olmanın, o kisiye bir yandan itibarlı ve dopdolu bir hayat sundugunu, ote yandan da zaman zaman handikap teskil ettigini an-latıyor. Ve Taner Baytok’un kaleminden cıkan "Dıs Politikada Bir Nefes" sayesinde, genellikle farkına bile varmadan yasadıgımız onemli dıs politika olaylarının perde gerisindeki basarıları, basarısızlıkları, gucleri ve zaafları ogrenmek mumkun oluyor. Turkiye’nin, ozellikle 1960 sonrasının uluslararası iliskiler agırlıklı gerceklerini merak eden herkes icin bu kitapta cok bilgi var.
OKTAY EKSI
Buyukelci Taner Baytok’un, anılarını herkesin anlayacagı acık kalp ve lisanla dile getirdigi ”Dıs Politikada Bir Nefes” isimli kitabını, her Turk aydınının zevkle okuyacagına inanıyorum. Bu eser, diplomasi meslegine olacak katkıları yanında, girift uluslararası iliskilerin cozumunun ne denli bilgi, tecrube, sabır ve sebat gerektirdiginin kamuoyumuz-ca daha iyi anlasılmasına da yardımcı olacaktır.
UMIT HALUK BAYULKEN Emekli Buyukelci, Eski Dısisleri Katibiumumisi, Dısisleri ve Savunma Bakanları
Hatay muzakerelerinde Ismet Inonu karsısında Fransa’yı temsil eden Buyukelci Rene Massigli, bir karsılasmamızda, Fransa’nın buyuklugunun nereden kaynaklandıgına dair sorumu soyle yanıtlamıstı: ”17’nci Yuzyılda gunes kıralımız, buyukelcilerine baslıca iki gorev vermistir: Bulundukları ulkelerdeki tasınabilir kultur degerlerini Fransa’ya getirmeleri ve hicbir kisiyi kollamadan anılarını yazmaları. Gunumuzde Fransa’nın evrensel kultur merkezi olması birincisinden, Fransız yonetiminin buyuk gucu ise ikincisinin yarattıgı otokontrol duzeninden kaynaklanır.”
Taner Baytok’un anılarını okurken, bu yolda cok guzel bir ornek verdigini gorerek heyecanlandım. Hocası olarak onunla iftihar ediyor, bizde de yalnız buyukelcilerimizin degil, tum yuksek derecede bulunmus burokratların bu ornegi izlemelerini diliyorum. Demokrasimizin gelismesine yapılabilecek katkının asıl yolu budur.
ZEKAI BALOGLU Talim ve Terbiye Kurulu Eski Baskanı ve Eski Genclik ve Spor Bakanı
Baytok, uluslararası iliskiler, diplomasi ve guvenlik stratejileri ogrencileri icin bir ders kitabı olacak nitelikte, ogreticiligi kadar zevkle okunabilecek bir ozgecmis yazmayı basarmıs…
ERHAN GURCAN Emekli Amiral Istanbul Universitesi Ogretim Gorevlisi

Yayın Tarihi 2005-09-15
ISBN 9751410649
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 496
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 20 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.