Direnmek Yaratmaktır

Yazar: Miguel Benasayag

VERSUS KITAP

Son on, yirmi yıldır dunyada kapitalizme karsı alttan alta gelisen saldırı hareketini "kuresellesme-karsıtlıgı"yla ifade etmek ya da bununla sınırlamak yeterince acıklayıcı olamamaktadır. Direnmek, Yaratmaktır’da filozof Miguel Benasayag ile gazeteci Florence Aubenas, cesitli orneklerden yola cıkarak bu hareketin ozgun bir analizini sunuyorlar.

Bu "yeni radikallik" icinde, kimileri gecici kimileri uzun vadeli cesitli bicimler almakta, kimi hareketler "muhalif bir oznellik" olustururken, kimileri ise yalnızca pragmatik kalmaktadır. Ancak tum bu hareketlerin, bilincinde olunmasa da, ortak ozellikleri vardır. Iste Benasayag ile Aubenas’ın uzerinde durdugu sey budur: Son on yılların muzaffer bireyciliginden kopus ve neo-liberalizmi "asılmaz ufuk" olarak gormemek; keza eski tarz muhalefetten kopmus olmak. Bu "yeni radikal" hareketler ne onceden tarif edilmis toplum modellerine gore hareket ediyorlar, ne de iktidarı fethe cıkmıs bir partinin direktifleriyle…

Gunumuzde dunyanın her yerindeki milyonlarca insan yeni bir "bag arzusu" pesinde. Fransa ve Arjantin’deki halk universitelerinden alternatif psikiyatri deneyimlerine, Latin Amerika’daki topraksız koylu hareketlerinden Avrupalıların "kagıtsızlar" icin seferber olmasına dek uzanan genis bir yelpaze icinde dolasan yazarlar, bu bag arzusunun kapitalizmin temel hedefi olan tek ve merkezi bir dunya projesini nasıl sabote etmeye basladıgını ve bu neseli coklugun alternatif bir ekonomi okumasına yolu nasıl actıgını gosterirken, her cografyada ve her an su yuzune cıkabilecek bu yeni muhalefetin ozgunlugu uzerinde de duruyorlar.

Cevirmen: Isık Erguden
Yayın Tarihi 2008-01-07
ISBN 9944989589
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 128
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 19.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.