Dipnot 3 Aylık Sosyal Bilim Dergisi Sayı:13-14 Yıl:2013 -Demokrasi

Yazar: Kollektif

DIPNOT DERGI

Dipnot Dergisi onemli tartısma konularına mercek tutmaya devam ediyor. Dipnot’un merceginde bu sefer “Demokrasi” konusu var.
Ulke gundeminin demokrasinin temel enstrumanı olan secimlere kilitlendigi bugunlerde igdis edilen demokrasi kavramına yeniden bakmak elzem oldu. Dunya genelinde Liberalizmin katkılarıyla demokrasinin teknik araclara indirgendigi, sosyal demokrasinin ise tum iddiasına ragmen buyuk bir hayal kırıklıgına donustugu bir donemde kitlelerin hala dogrudan demokrasiye baglılıgını gormek anlamlı.
Bu nedenle kuramsal acıdan demokrasinin anlam ve onemini bir kez daha tartısmak kacınılmaz. Tum bunların yanı sıra ulkemizin demokrasi deneyiminin her zaman otoriterlige tesne hali de goz ardı edilmemelidir. Yine bugunlerde demokrasinin diktatorluge donusme tehlikesine dikkat cekilmesi demokrasiyi yeniden dusunmeyi zorunlu kılıyor.
Simdiye dek hem yonetenlerin hem yonetilenlerin, hem ezenlerin hem ezilenlerin, hem sistemin hem sistem muhaliflerin bir yonetim teknigi olarak uzerinde ortak mutabakata vardıgı tek rejimin hala demokrasi olması heyecan vericidir.
Buna ragmen ortada bir demokrasi krizi oldugu da tartısmasız. Demokrasi bu krizi nasıl atlatacakı Bu kriz derinlesip demokrasiyi de yutacak bir hal alır mıı En onemlisi ezilenlerin ve sistem muhaliflerinin demokrasiden anladıkları nasıl bir anlayısa karsılık geliyorı Hangi demokrasiı Ve nasıl bir demokrasiı Dipnot dergisi bu sorulara cevap olmayı degil bu sorulara soru katacak bir arkaplan ile hazırlandı.
Dipnot dergisi “demokrasi sayısı” ile raflardaki yerini aldı.

Yayın Tarihi 2015-05-14
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 16.5 x 24 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.