Dinler ve Mitoloji

Yazar: Cetin Orhan

ISTIRAK YAYINLARI

Dinler ve Mitoloji kitabı, yazar Cetin Orhan’ın kapsamlı calısmalarının ilk urunudur. Yazar tum tek tanrılı dinler ve mitoloji konusu uzerinde calıssa da, bu kitabında, Hristiyanlık ve Yahudilik uzerinde durmakta, dinsel metinlerin celiskilerine isaret etmekte, dinsel metinlerle mitolojik bulguların iliskilerini incelemekte, din ve mitoloji iliskisi konusunda ilgi cekici noktalara isaret etmektedir. Yazar kendi calısmasını tanımlarken hareket noktalarını soyle ozetlemektedir:
"Incelemelerimiz sonucunda sunu da belirtmeliyiz ki, tum monoteist dinlerin kokeninin aynı kaynaktan cıkmıs, vurguladıgımız iman akideleri zamanla zedelenerek sasırtıcı sekilde degisiklige ugramıstır. Din adamlarının kutsal metin yazımındaki anlasılamayan veyahut bilinemeyen bolumlerin anlasılma sureci, belki kurtarma adına cabalamalarıyla ortaya cıkan zoraki teviller ile bu kutsal metinler gittikce anlasılmaz olmus ve karmasık hale sokulmustur.

"Asıl uzerinde durulması gereken konu ise, elestirel yaklasımlarda Tevhid’e uymayan antik donem mitolojik motiflerin hissedilmez sızıntılarının, dini ne derece yozlastırdıgının gozler onune serilmesidir. Kadim donemlerde insan hayatında en etkin ogenin mitoloji oldugu kacınılmaz bir gercektir. Hurafelerin, bilgisizligin, korkunun, vehim ve caresizligin mitolojiye yon verdigini de belirtmek gerekir."

Yayın Tarihi 2015-06-03
ISBN 6059093323
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 340
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 19.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.