Dinler Tarihinin Batılı Onculeri

Yazar: Yrd. Doc. Dr. Mustafa Alıcı

IZ YAYINCILIK

Akademik bir alan, bagımsız bir bilim olarak anılmayı, kendi tarihi boyunca iyi isledigi ve sekillendirdigi temel teorik yaklasımlarıyla hak eder. Dinler Tarihi [Religionswissenschaft], XIX. yuzyılın ortalarından itibaren yaklasık bir bucuk asırlık gelenegiyle insanlıgın hem yerel hem de evrensel dini olgularını ele alan dolayısıyla baslangıcından gunumuze kadar butun dini sistemleri mukayeseli olarak incelemek isteyen ama teolojik karakterde olmayan bir bilimdir.
Dinler Tarihinin Batılı Onculeri adını tasıyan ve bes senelik yogun bir arastırmanın urunu olarak ortaya cıkan bu calısma, Dinler Tarihi’ndeki etkili ekollerin (soz gelisi Anglo-Sakson, Iskandinav, Marburg, Roma ve Chicago ekollerinin) kurucularını veya onde gelen temsilcilerini incelemektedir. Bu ekollere mensup olan soz konusu Dinler Tarihcileri (sırasıyla F. Max Muller; Cornelis P. Tiele, Chantepie de la Saussaye; William Brede Kristensen; Gerardus van der Leeuw; Nathan Soderblom; Rudolf Otto; Friedrich Heiler; Joachim Wach ve Raffaele Pettazzoni) artık gunumuz Dinler Tarihi disiplini icin bir "fenomen" haline gelen sahıslar olup ilgi cekici hayat hikayeleri, ozgun din tanımları, dinlere bakısları, kendilerini one cıkaran ozel alan calısmaları ve ozgun yaklasımlarıyla goze carpmaktadırlar.
Bu yonuyle klasik donemin onemli Dinler Tarihcileri hakkında fenomenolojik yaklasım sergileyen bu calısmamız, aynı zamanda din olgusunu kendine ozgu metotlarla arastıran Din Felsefesi, Din Psikolojisi, Din Sosyolojisi ve Din Egitimi gibi diger din bilimleriyle ugrasanlara ve insanoglunun din anlayısına yonelik ciddi akademik cabalara ilgi duyan meraklılara da katkı saglayabilecektir.

Yayın Tarihi 2011-10-01
ISBN 9753556590
Baskı Sayısı 2. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 560
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 21 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.