Dinin Kokenleri

Yazar: Sigmund Freud

PAYEL YAYINLARI

Dinin Kokenleri, Freud’un dinsel inanc konusundaki goruslerinin ayrıntılı bir anlatısını sunmaktadır. Freud, dinin bilincdısı ve ilkel yonlerinin altını cizerek, din ile ilkel toplumların, cocukların ve nevrotiklerin zihinsel yasamları arasında kosutluklar kurmaktadır.

Freud’un en iyi yazılmıs yapıtı olarak gordugu Totem ve Tabu totemcilik, dısevlilik ve tabunun yanı sıra batıl inanc, ruhların varlıgına inanma ve buyu gibi ilkel adetlerle inancları incelemekte ve bunları nevrozun ruhcozumsel incelemesiyle cocukların gelismesi acılarından tartısmaktadır. Tanrı Baba ve Hıristiyan Komunyonu kavramları Freud’un gorusune gore "ilkel toplulugun ilk babası" kavramından ve bu babanın kurban sunulan bir totem haline getirilisinden turemistir.

Freud’un din uzerine son calısması olan Musa ve Tektanrıcılık, bireysel ruhbilimin bir ulusal grupla onun dinine genis olcude ve ustaca uygulanmasıdır. Tarihsel ve dinsel hakikatlerin ortaya konması ve bunların carpıtılarak gelenege donusturulmesi surecleri anlatılmıs, boylece Musa’nın ve tektanrılı dinin kutsal kitaplarındaki betimlemelerde bulunan eksiklikler ortaya cıkarılmıstır.

Cevirmen: Aysen Teksen Kapkın
Yayın Tarihi 2002-05-30
ISBN 9753881355
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 406
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 21 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.