Din-Devlet Demokrasi

Yazar: Ahmet Akgul

BILGE KARINCA YAYINLARI

Islamiyet; "silm" kokunden, "barıs" demektir. Cumhuriyet ise; farklı kultur ve kokenden, butun insanların birlikte, barıs ve bereket icersinde yasayacakları ve en etkin bicimde yonetime katılacakları yeni bir medeniyet donemidir.
Cumhuriyet deyince, gecmiste ve gunumuzde islam adına ortaya cıkan bazı kotu ve urkutucu orneklerin hatıra gelmemesi icin "asla bir arada bulunmaz ve barısmaz" zannnedilen, Din, Devlet, laiklik ve Demokrasi gibi kurum ve kavramların, aslında rahatlıkla uyusabilecegi gercegini ortaya koymak uzere bu kitap okurlarımızın dikkat ve degerlendirilmesine takdim edilmistir.
Catısma yerine, barısma birlikte yasamanın… Zıtlasma yerine yardımlasma ve hizmette yarısmanın. Dusmanlık ve dıslama yerine hosgoru ve dayanısmanın…farkılılıklarımızı ve ayrılıklarımızı bile bir zenginlige donusturup kucaklasmanın mumkun oldugu inancındayız. Her yerde ve her halde mutlaka hukuka baglıyız. Bu yuzden Adalet Duzenini ve Hukuk devletini savunmaktayız. Ornek bir laikligi ve gercek bir demokrasiyi arzulamaktayız. Dinle devlet’in catısmasının degil, barısmasının ve herbirinin kendi sahasında calısmasının yararlı olacagı dusuncesini tasımaktayız. Laikligin, "Dini dıslamak veya dine dusmanlık" seklinde algılanmasını ve uygulanmasını toplum barısı icin cok tehlikels bulmaktayız.
Demokrasi icinde temel insan haklarına dayanan bir toplumsal uzlasmanın onemine, ve farklı din ve dusunceden ama herkesle birlikte huzurlu ve onurlu yasamanın geregine inanmaktayız. Bize gore demokrasi: "Halkın, kendisini yonetecek zihniyet ve sahsiyetleri, kendi hur iradesi ve vicdani kanaatiyle secmis olması… Toplumun her tabakasının ulke yonetimine fiilen katılımının saglanması… Farklı gorus ve kesimlerin, temel insan hakları ve evrensel hukuk kuralları cercevesinde ve karsılıklı saygı ve hosgoru icersinde, birlikte yasama sartlarının hazırlanması seklindeki bir adalet ve fazilet rejimidir.
Ama DEMON-KRASI ve DESPOTIZM’e gelince kendi halkını "sadece gudulmesi gereken cahil surusu" olarak kucukseyen…yerli ve milli degerleri ve manevi temelleri terk eden… Ulke yonetimini ve demokratik hak ve yetkileri sadece bir avuc seckin zumreye layık goren bir zihniyet ise, demokrasi kılıfı gecirilmis bir despotizm’den ve Seytanlık idaresinden baska bir sey degildir.

Yayın Tarihi 2008-11-28
ISBN 9944183574
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 559
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 21 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.