Dil ve Politika & Dilin Kokeni, Etnik Boyutu ve Kimlikle Iliskisi

Yazar: Kemal Inal

UTOPYA YAYINEVI

Maalouf’un dedigi gibi insan dinsiz yasayabilir ama dilsiz asla. Iletisimin hızla arttıgı gunumuz dunyasında dile her zamankinden daha cok is dusmekte. Kuresellesmeyle sınırlar asılırken farklı kulturler anlasabilecek ortak bir zemini yine dil uzerinden bulabiliyor.
Dunya cokkulturlu ve cokdilli ama hemen herkes artık bir lingua franca haline gelen Ingilizceyi kullanıyor. Yeni iletisim teknolojileri oncelikle gorsellige dayalı bir sosyal dunya yaratırken dil de bicim degistirmekte. Bilgisayar, internet ve cep telefonu ile yapılan haberlesmelerde kullanılan ulusal diller, kısaltma, kodlama veya baska bir dille karıstırma gibi bicim degisikliklerine ugratılmaktadır. Haliyle egitime onca yatırıma ragmen anadilini yetkin bicimde kullanma becerisi de her gecen gun geriliyor; basılı metinleri elestirel olarak cozumleme gucu giderek ortadan kalkıyor. Kuresellesme ve teknoloji, dilde yetkinlesmenin onunde bir engel artık. Ote yandan baskıcı-tek dilci politikalara bel baglayan kimi ulus-devletler, yerel, azınlık, kabile, bolgesel dillerin kendilerini kamusal alanda ifade etmesini engellemeye devam etmekte. Bu da cagımızda etnik ve ulusal catısmaların icinde dilin onemli bir rol oynadıgının isareti sayılabilir.
Avustralya’da Aborjiniler, Cin’de Turkistan ve Uygurlar, Afrika’da sayısız kabile, Isvec’te Samiler, Ispanya’da Katalan ve Basklılar, Turkiye’de Kurtler, Almanya’da Turkler, Buyuk Britanya’da Iskoc veya Galliler vs. yasadıkları etnik ve goc sorununun icinde dile oncelikli bir yer vermekte ve bu da dil sorununu siyasallastırmaktadır.
Bu kitap, teknoloji, ulus-devlet ve etnik sorun cercevesinde dilin farklı gorunumlerini ele alarak konunun cok cesitli boyutlarına dikkat cekmektedir.

Yayın Tarihi 2012-04-10
ISBN 6055580308
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 200
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 19.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.