Diktatorlugun Psikolojisi

Yazar: Fathali M. Moghaddam

3P YAYINCILIK

Iki farklı diktatorlugu iliklerine kadar yasamıs, diktatorlugun yol actıgı acıların dostlarını ve sevdiklerini tuketisini caresizlik icinde izlemis olan Iran asıllı Amerikalı psikoloji profesoru Fathali M. Moghaddam, baskıcı rejimlere iliskin deneyimlerini Diktatorlugun Psikolojisi’nde okurla paylasıyor.

Toplumları, diktatorluk ve demokrasi arasında hic durmadan gidip gelen bir sarkaca benzeten yazar, sartların gidisine gore diktatorlugun de demokrasinin de her an degisebilir olduklarına dikkat cekiyor! Moghaddam’a gore diktatorun balyozuyla ezilen bir toplum demokrasiye kayabilir ya da tam tersi demokratik bir toplum her an diktatorluk agına da dusebilir. Diktatorluk bazen bir darbeyle gelir, bazen de demokratik secim sandıgından toplumsal barıs vaatleriyle cıkar ve adeta bir kanser gibi toplumu sinsice pencesine alır.

Peki, insan neden diktator olmaya heveslenirı Elitler olarak adlandırılan cıkar grupları neden bir diktatorun cevresinde toplanır ve kendi yurttaslarına umursamadan acı cektirilmesine goz yumarları Diktatorlugun psikolojik temellerinde hangi ruh hali yatmaktadırı En onemlisi, diktatorlukler nasıl devrilir ve diktatorluk coktukten sonra ne olması beklenirı

Psikolog Prof. Dr. Ozcan Koknel’in (Siddet Dili) dedigi gibi: “Bu kitap, kuresel degisimlerin yasandıgı cagımızda, demokrasi adına kaygı duyan herkesin mutlaka okunması gerekenler listesinde olması gereken bir kitap.”

Iyi ve hur okumalar dileklerimizle…

Cevirmen: Hakan Kabasakal
Yayın Tarihi 2014-03-21
ISBN 9944318501
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 344
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi 1. Hm. Kagıt
Boyut 14 x 21 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.