Dik Dur Devrimci Ol!

Yazar: Hasan Kaplan

SU YAYINEVI

Yeniceltek halkı, Yeraltı Maden Is orgutluluguyle ilk sınıfsal bilgilerle tanısıp isyerindeki hakları icin girdikleri mucadelenin boyutları gelistiginde tum cevre halkı ile de butunlesmisti. Oyle ki; mahalle komiteleri kurmaya kadar basarılı adımlar atmıslardır. Buna baglı olarak da 12 Eylul’de en buyuk iskenceyi Yeniceltek iscileri gordu. Et Balık Kurumu’nda etlerin asıldıgı yere isciler asılarak iskence gordu.

Bu insanlar, 12 Eylul’de yargı karsısına cıkarlarken karsılarında buldukları Hakim Arif Hikmet, bu yasananları duyuyor, ogreniyor ve buna karsı gercek bir yargıc tavrı sergiliyordu. Bu kitapta anlatılanlar bunun guzel bir aktarımıdır. Bunu saglayan arkadasa tesekkur ederim…

Cetin Uygur

Bugunun hep boyle gidecegini sananlar yanılıyor. Tarih her seyi bir kenara yazar; iyiler ve kotuler, dogrular ve yanlıslar, haklılar ve haksızlar, gercekler ve yalanlar, zalimler ve kahramanlar, direnenler ve teslim olanlar… 
Hasan Kaplan’ın bu kitabında mizah oykuleri gibi anlatılan her sey gercek. Devrimcilerin kendilerini yargılayan bir hakimden saygı ve sevgiyle bahsetmesi de… Yeniceltek davasının Hakimi Arif Hikmet Korkmaz’ın ne kadar sıra dısı biri oldugunu o zamanlardan biliyorum.

Darbe kosullarındaki askeri mahkemelerde bir hakimin adaletli olmaya calısması, devrimcilere “direnmesi gereken” insanlar gozuyle bakması gercekten de saygıyı hak eden bir tutum.
Elbette bir devrimcinin yine aynı adalet duygusuyla bunları kaleme alıp tarihe not dusmesi de…  Tesekkurler Hasan Kaplan.

Sedat Gocmen

Yayın Tarihi 2015-03-11
ISBN 6054554249
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 176
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 21 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.