Devlet ve Toplum Kuramlarına Yeni Yaklasımlar

Yazar: Prof. Dr. Ilyas Dogan

YENI INSAN YAYINEVI

Insanlık tarihinde devlet ve toplum iliskisi daima bir gerilim alanı ola gelmistir. Toplumun en iyi nasıl yonetilebilecegi zihinleri surekli mesgul etmistir. 20. yuzyıldaki kadar devlet ve topluma iliskin kuramlar alternatifsiz degildi. Bunlar liberal ve sosyalist kuramda oldugu gibi sınıfsal temelli veya ırka iliskin sapmaların somutlastıgı fasizm ya da kutsal dinleri referans alan teokratik modellerdi.

Devlet ve topluma iliskin yeni yaklasımların ortaya cıkması II. Dunya Savası sonrasına rastlar. Yapısal islevselcilik, merkez-cevre ulkeler modeli bunlardan bazılarıydı. Bu kuramların aktorleri kuresel siyasi ve ekonomik bagımlılıgı pekistiren BM, GATT, Dunya Bankası, IMF gibi orgutlerdi. Ancak A.B.D. fiili uygulayıcı devlet olarak goruluyordu. Liberal ve sosyalist devlet kuramlarının ortak yanı sosyolojiden yararlanmalarıydı. Yeni kuramların belirgin ozelligi ise uluslararası alanda II. Dunya Savası sonrası olusan A.B.D. ustunlugune dayalı kosullardan fazlasıyla etkilenmesiydi. Ancak savastan kısa sure sonra gelisen soguk savas ortamı bu kuramların uygulamaya konmasını bir sure ertelemeyi zorunlu kıldı.

Kureselligin 1989 sonrası sahneye cıkması ertelenen yeni uluslararası sistem ve toplum yaklasımları icin ozel bir fırsat oldu. Liberal kar mantıgına dayalı bu kuramlar sosyal devletten farklı olarak insanı sosyal cevresiyle kavrama endisesi tasımaz. Kuresel sirketlerin temel cıkarları onceliklidir.

Demokrasi ve "insan haklarına saygı" soylemleri kuresel projelere engel olusturdugu dusunulen devletlere karsı "parcalayıcı" birer arac olarak kullanıldı. Bu durum henuz devam etmektedir. Aslında yeni kuramların nihai amacı demokrasi ve insan haklarını kuresel olcekte yaymak degildi. Kuresel medya kuruluslarınca dunya gundemine tasınan bu "soylem ve sloganlar" soguk savas sonrasında kuresellesmenin kazananları lehine isleyen birer "katalizator" gibi devreye sokuldu. Gelismekte olan ulke aydınları bu karmasık, degisken ve hemen her konuda "standart" sorunu yasanan tablo karsısında bocaladılar.

Yayın Tarihi 2008-10-15
ISBN 6055895051
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 448
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 16 x 24 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.