Devlet ve Planlama

Yazar: Barıs Ovgun

SIYASAL KITABEVI

2000’li yıllar Turk kamu yonetiminde yeniden yapılanmanın ve planlamanın yogun bir sekilde tartısıldıgı ve yasandıgı bir donemi temsil etmektedir. Turk kamu yonetimi hem yapısal hem de islevsel acıdan buyuk bir degisim sureci icerisinde yer almakta ve merkezi yonetimden yerel yonetimlere kadar hemen hemen her alan reforma tabi tutulmaktadır. Kamu yonetiminde her bir birimin gecirdigi bu degisim ve donusum sureci aslında bir butun olarak devletin degismesi anlamına gelmektedir. Gunumuzde devlet ekonomik ve toplumsal yasamı bir baska bicimde yonetmektedir.

Elinizdeki kitabın temel konusu da devletin degisen bu yeni yonetim bicimine iliskindir. Burokratik devletin artık sonunun geldigi iddia edilmekte ve yonetisimci devlet olarak orgutlenme ve isleyis duzeni bakımından bambaska bir devlet ortaya cıkmaktadır. Devletin yonetim biciminin degismesi dogal olarak onun kamu yonetimini planlama yonteminin de degismesine neden olmakta ve kamu yonetimi, stratejik planlama olarak adlandırılan yeni bir anlayıs ile tanısmaktadır.

Stratejik planlama, bircok calısmada sadece kurumsal temelde isleyen ve bir orgutun kendisini gelecege gore hazırlamasını amaclayan bir yaklasım olarak ele alınmaktadır. Oysa bu calısma, stratejik planlamanın hem ulusal (makro) hem de kurumsal (mikro) duzlemde birtakım ozellikler sergiledigini ve bu planlama anlayısının amac, karar, orgutlenme ve isleyis duzeni bakımından devletin degisen niteligini yansıttıgını savunmaktadır. Bu baglamda planlama anlayısındaki degisim, sadece basit bir tekniksel tercihi yansıtmamakta; aslında nasıl bir kamu yonetimi yaratılmak istendigini gozler onune sermektedir.

Yayın Tarihi 2011-01-06
ISBN 6055782498
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 368
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 19.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.