Devlet ve Kuzgun

Yazar: Tanıl Bora

ILETISIM YAYINLARI

MHP icin 1991-2003 donemi, ozel bir donemdi. Buyuk bir populerlesmenin tadına vardı… "Marjinallikten", "merkez partisi" konumuna terfi etti… Tarihinin en buyuk oy oranına eriserek hukumet ortagı oldu… Sonra 2002 sonunda yeniden parlamento dısı kalarak agır bir krize girdi… Bu donem aynı zamanda, hareketin kurucu ve simge-lideri Alparslan Turkes’in olumunun ve Turkes-sonrası bir MHP’nin olusumunun gerceklestigi bir donemdi. Devlet Ocak Dergah adlı kitaplarında ulkucu hareketin 12 Eylul 1980 sonrasındaki yaklasık 10 yıllık krizli donemini ele alan Tanıl Bora ve Kemal Can, Devlet ve Kuzgun’da, MHP’nin 1991 sonrası bu ozel donemini inceliyorlar.

Kitap, bir cephesiyle, 1990’lı yılların ‘ruhunu’ tesrih masasına yatırmaktadır. 1990’lı yıllar, Turkiye’de milliyetciligin yeni bir bahar yasadıgı bir donemdi. ‘Yeni’ MHP, bu donemin ruhuyla/havasıyla yeniden sekillendi ve bizzat o ruhun/havanın olusumuna katkıda bulundu. Turkiye’ye yeni bir modernlesme dalgasının carptıgı bu donem, sadece MHP’nin degil ‘toplam’ Turk milliyetcili¤inin yeniden bicimlenmesinde ozel bir oneme sahiptir. Dolayısıyla, kitabı, Turkiye’nin yakın siyasal tarihinin muhim bir onyılının siyasal iklimine dair bir inceleme olarak da okumak mumkundur. Bu iklim cercevesinde, MHP/ulkucu hareketin otesinde genel olarak Turkiye’de milliyetciligin ‘isleyisine’ dair bir tartısma olarak da okumak mumkundur.

… Milliyetci zihniyet nazarında Kurt Meselesinin nasıl goruldugune, ‘Turk Dunyası’ perspektifine, devlet telakkisine, ulkucu ideolojiye, 90’ların ‘pop’ milliyetciligine iliskin bolumlerde ya da diyelim ‘ulkucu mafya’ meselesine iliskin kimi alt-bolumlerde, kronolojik baglamından ozerk olarak da bir anlam ve onem ifade eden mustakil konular incelenmektedir.

Tanıl Bora/ Kemal Can, "Sunus"tan

Yayın Tarihi 2004-02-09
ISBN 9750502108
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 559
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 19.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.