Devlet / Dogası Gelisimi ve Gelecegi

Yazar: Gianfranco Poggi

ISTANBUL BILGI UNIVERSITESI

Modern Devletin Gelisimi adlı eseri daha once yayınevimiz tarafından basılmıs olan Gianfranco Poggi bu kitabında, devlet kavramını, daha iyi anlamamız icin toplumsal iktidar kavramını, bunun coklu bicimlerini tartısmamız gerektiginden hareketle, ekonomik, ideolojik ve siyasal iktidar bicimlerini yorumlayıp, devlet kavramının kurumsal icerigini ele alıyor. Devletin "tarihsel gelisimini" feodal egemenlik bicimlerinin dagılmasından modern liberal demokratik sistemlerin kurulusuna kadar inceleyen yazar, bunu yaparken ozellikle demokrasinin dogusuna ve dogasına odaklanarak, modern devlet olgusunun yeni ve daha kolay anlasılabilir ozgun bir yorumunu da sunuyor.

Gunumuzde liberal demokratik rejimlerin dogasına iliskin gelismeleri irdelerken, devlet eyleminin genisleyip, cesitlenmesiyle bicimlenen egilimlerle siyaset arasındaki iliskilere de vurgu yapan Poggi, askeri sorunlardan, uluslararası ekonomik ve ekolojik alandaki cagdas gelismelere kadar devletin karsı karsıya kaldıgı zorlukları da farklı yorumlarla ele alıyor.

Gianfranco Poggi’nin bu kitabı onceki gibi ozellikle siyaset ve sosyoloji ogrencileri icin zorunlu okuma kitabı olacak, aynı zamanda lisansustu calısma yapanların da ilgisini cekecektir.

Bu kolay anlasılır kitap Poggi’nin devlet hakkındaki dusuncelerini icermektedir… Kitap yazarın daha onceki calısmasında ortuk olarak bulunan dusunceleri ayrıntılı olarak ele alma ve yeni sorunlarla ilgilenme cabasının bir urunudur. Bu cabanın oldukca kolay okunan ve hayli kisisel bir tarzı oldugunu vurgulamak gerekir. ..

Kitap akademisyenler ve ogrencileri tarafından memnuniyetle karsılanacak ve genis bir okuyucu kitlesi kazanacaktır…

Sosyolojik bakıs acısını ve ahlaki akıl yurutmeyi birlestiren cazip bir kitap.
John A. Hall McGill University

Cevirmen: Aysun Babacan
Yayın Tarihi 2014-11-21
ISBN 9756176870
Baskı Sayısı 4. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 276
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 16 x 23 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.