Desen

Yazar: Mustafa Orkun Muftuoglu

SAY YAYINLARI

Cizime dayalı bir anlatım bicimi olarak tanımlayabilecegimiz “desen”, tum tasarım ve olusturma disiplinleri icin en temel bir yardımcı, dusuncenin gorsellestigi bir ilk asama, bir ilk adım, bir eskiz ya da taslak olabilecegi gibi, ozellikle 20. yuzyıldan itibaren, resim gibi, kendi basına yeterli bir yapıt konumunda oznel bir anlatım aracı olarak da degerlendirilmistir.

Resim sanatını uygulamalı olarak ogrenmeyi amaclayan sanat ve resim severler icin tasarlanmıs “Resim Egitimi Dizisi”nin ikinci kitabı olan “DESEN (Temel Surecler)” kitabı Mimar Sinan Guzel Sanatlar Universitesi Resim Bolumu ogretim uyesi Mustafa Orkun Muftuoglu tarafından hazırlandı.

Desen olusturmada en onemli belirleyici etkenin bir yontem ya da uygun bir surec oldugunu savunan Muftuoglu, calısmasının ilk bolumunde desenin tanımına ve desen malzemelerine yer verirken, ikinci ve ana bolumde ise izlenecek sureci, temel insan figuru bilgisi ve cizimiyle birlikte temel perspektif ogretisini ayrıntılı bir bicimde ele almaktadır.

Ustalardan secilmis desen gorsellerinden olusan bir kopya bolumu ve temel desen, terim, teknik ve malzemeler sozlugunun de yer aldıgı bu yapıt aracılıgıyla sanat heveslileri ve sanat ogrencileri, gozlemleri, bireysel yetenekleri ve ilgileri baglamında desenlerini gelistirebilecekler ve sonraki sanatsal formasyonları icin hic tukenmeyecek bir bicimsel olusturma gucu elde edeceklerdir.

Yayın Tarihi 2011-05-27
ISBN 6050200263
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 160
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi 1. Hm. Kagıt
Boyut 19.5 x 25.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.