Dergah’ın Sırrı & Aleviligin Kayıp Hafızası

Yazar: Erdogan Cınar

KALKEDON YAYINLARI

Hacı Bektas Veli Dergahı uzun omrunde, cok badireler yasamıs her defasında, bir canlı refleksi ile dısardan gelen tehditlere karsı kendisini ustalıkla, metanetle, sabırla savunmus ve zamandan zamana, iklimden iklime gecerek kendisini hic bilmedigimiz bir gecmisten bu gune tasımayı bilmis esine az rastlanır bir mabettir.
Bu unlu Alevi Dergahı bir sırlar mektebidir. Bu gizem okulunun mufredatı da sırdır, kendisi de sırdır.
Hacı Bektas Veli Dergahı farkında bile olmadıgımız uzak gecmisimizin ayakta kalmıs tek sahidi, yazılması memnu kılınmıs bir tarihin elde kalmıs son belgesidir.
Bu calısma Hacı Bektas Veli Dergahı’nın bilinmeyen tarihi ve bu dergahın son buyuk mursiti Hacı Bektas Veli eliyle ikmal edilmis bir koklu misyon uzerinedir.
Bu calısma kendi alanında bir ilktir. Konu butunlugu saglamak kaygısı ile onceki calısmalarımızdan zorunlu olarak alıntı yaptıgımız kısa bir kac tekrar dısında burada soylenenleri daha once okuyan, yazan ya da duyan olmadı.
Hicbir seyin farkında olmadıgımız bir yerdeyiz. Bulanık bir masaldan cıkmıs gibiyiz. Hangi kayadan koptuk, hangi daldan dustuk bilemiyoruz. Gecmisimize ‘gavur muamelesi’ yapmaktan neredeyse gurur duyuyoruz. O buyuk mazi yedi kat yabancı bize. Zihnimize itis kakıs yerlestirilen ‘devlet malı yalanlar’la sıkı sıkıya ahbap olmusuz. Onlarsız bir gunumuz bile gecmiyor.

Bu calısma bir nevi ‘devlet malına zarar verme’ girisimidir.

Erdogan Cınar

Yayın Tarihi 2012-08-23
ISBN 6054511594
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 204
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 16 x 24 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.