Derebeyi ve Dersim

Yazar: Nasit Hakkı Ulug

KAYNAK YAYINLARI

Nasit Hakkı Ulug’un Derebeyi ve Dersim‘i yazdıgı/yayımladıgı sırada, Dersim Isyanı’nın eli kulagındadır. Ayrıca, geride Seyh Sait ve Agrı Isyanlarının dersleri vardır. Ulug, Cumhuriyet’in, Yunus Nadi, Falih Rıfkı ekolunden olan gazeteci ideolog ve sozculerindendir. Dersim ve Derbeyi’nde, feodalizme karsı tutum ve koyluyu ozgurlestirme konusunda genc Cumhuriyet’in hem henuz dumanı tuten atesli bakıs acısı vardır, hem de olayı bir asayis boyutuna indirgemenin temelleri vardır.
Cumhuriyet’in Gozuyle Kurt Meselesi dizimizin dorduncu kitabı olan Derebeyi ve Dersim, ancak sosyolojik arastırmalarda ve romanlarda rastlanabilecek somutluk, canlılık ve ayrıntıda agalık-asiret reisligi-seyhlik-seyitlik tasvirleri ile dolu bir calısma. Ayrıca, Cumhuriyet’in hem koylu ve feodal kalıntılar sorununa, hem de Kurt sorununa 1930’lardaki bakısını net bir sekilde, butun olumlulukları ve olumsuzluklarıyla birlikte yansıtan bir kitap. Bu yonleriyle, gunumuzun Kurt siyasetleri bakımından cok degerli derslerle dolu.
Derebeyi ve Dersim, Cumhuriyet’in koylu, feodal kalıntılar ve Kurt sorunu konusundaki siyasetini ve pratigini incelemek isteyen arastırmacılar icin, cok degerli bir kaynak.

Yayın Tarihi 2011-09-01
ISBN 9753435659
Baskı Sayısı 3. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 84
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 19.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.