Demokratiklesen Guvenlik & Terorle Mucadelede Degerlerin Korunması

Yazar: Fatih Beren

KARINCA YAYINLARI

Guvenlik kavramı genellikle, ‘tehdit odaklı’ ve ‘risk odaklı’ olarak iki farklı perspektiften ele alınmakta ve analiz edilmektedir. Risk odaklı guvenlik yaklasımında, sahip olunan degerlerin korunması esas alınmakta ve bu degerlerin tespit edilerek korunması hedeflenmektedir.

Degerleri koruyarak terorle mucadele edebilme de, terore bulasan/bulasma potansiyeline sahip kisi ya da grupları cezalandırma odaklı degil yasatma (topluma kazanma) odaklı strateji uretmeyi esas alır. Bu da terorle mucadele surecindeki tum rol ve sorumlulukları sadece kolluk birimlerine havale etmedigini, toplumun butun kesimlerine paylastırdıgını gostermektedir. Terorle mucadelede butuncul yaklasım olarak da nitelendirilen bu yaklasıma gore, guvenlik kavramı genis cerceveden ele alınmakta (sadece polisiye anlayıs ile sınırlı tutulmamakta) ve tek aktor olarak sadece guvenlik birimleri gorulmemektedir.
Ayrıca butuncul yaklasım cercevesinde ele alınan terorle mucadele calısmaları da, ilgi ve sorumluluk alanını sadece sucun olusumu ile sınırlandırmamakta, sucun olusumuna neden olan etmenleri toplumsal sorunlar ile birlikte daha genis sekilde degerlendirmektedir. Yani buradaki temel amac, toplumsal huzuru tesis etme adına sucun onlenebilmesi, suctan dogacak magduriyetlerin ve insanları suca yonelten etmenlerin minimize edilebilmesidir.

Yayın Tarihi 2013-04-05
ISBN 6055828653
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 150
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 14 x 21 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.