Demokrat Parti Doneminde TBMM’nde Laiklik Tartısmaları

Yazar: Sevgi Kocacimen

YENIDEN ANADOLU VE RUMELI MUDAFAA-I HUKUK YAYINLARI

CHP’nin son iktidar yıllarında kok salan karsıdevrim Demokrat Parti’nin 14 Mayıs 1950’de iktidara gelmesiyle birlikte buyuk bir ivme kazanmıstır. Ozellikle, "dini kurtaran parti"’ olarak nitelendirilen DP, gerici zihniyeti guclendiren uygulamaları gerceklestirmistir.
DP, "laiklik dinsizlik degildir", "din irtica degildir" anlayısı ile, kurtarıcısı oldugu(l) dine sarılmıs ve siyasi gelecegini bu yonde belirlemeye calısmıstır. Kendisini tenkit eden aydın kesime sırt cevirmis, gericilerle bir olmus, onları tesvik etmis, bu sebeple milli mucadele ruhunu oldurmus, ulkeyi ayakta tutacak ve cagdas medeniyet seviyesine eristirecek olan Ataturk ilkelerinden ayrılmıstır. Bugun gelinen noktada bu donemin sorumlulugu acıkca gorulmektedir.
DP’nin bu tutumu ozellikle bu amacla cıkarılan yasaların TBMM komisyon raporlarında ve genel kurul gorusmelerinde cok acık bir bicimde belirginlesmistir. Tutanaklara gecen bu raporlar ve gorusmeler kimsenin yadsıyamayacagı tarihsel kanıtlardır.
Elinizdeki kitapta Sevgi Kocacimen ozenli bir calısmayla bu kanıtları sistematik bir bicimde okura sunuyor ve gunumuzdeki gelismelerin koklerinin nerelere uzandıgını gozler onune seriyor.

Yayın Tarihi 2008-01-15
ISBN 9944021903
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 242
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 15 x 21 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.