Demokrasi

Yazar: Anthony Arblaster

DORUK YAYINLARI

Belki de sosyalizmler tarihindeki tek trajedi bir zamanlar aristokrasiye/feodalizme karsı kahramanlasan "demokrasi ve birey"in bu kez aristokrasi yerine konulan sosyalizme karsı kahramanlasmıs olmasıdır. Apacık duran, "sosyalizmlerin" sebebi ne olursa olsun demokrasi dusuncesine ve pratigine yenilmis olmasıdır.
Reel sosyalizmlerin ya da A. Arblaster’in deyimiyle "Avrupa Komunizmi"nin gercek cokusuyle birlikte "mutlak bireyin ozgurlugu"ne dayanan demokrasi dusuncesi en sagından en soluna ve hatta onemli bir kısım "Marksiste" varıncaya kadar oy sandıkları ve parlamentosuyla beraber onemli bir secenek olmak zorundadır.
"Demokrasi bir olgu olmaktan once bir dusuncedir ve bir dusunce oldugu icin de tek bir acık ve ortak anlamı yoktur. Demokrasi uzun gecmisinde bircok farklı ve yan anlama sahip olmustur. Bugun Batı’ad demokrasi diye adlandırılan kavramın ne oldugu, gecmiste ve simdi farklı bir demokrasi dusuncesine sahip olanları tatmin etmeyecektir." E. H. Carr’a gore "yuzyıllardır sahip oldugumuz bir seyi savunurmuscasına demokrasi savunuculugu yapmak kendini kandırmaktır ve tamamen sahtedir. Demokrasi kurumların varlıgını devam ettirmesinde degil, iktidarın nerede bulundugu ve kullanıldıgı sorusunda aranmalıdır. Bu acıdan bakıldıgında, demokrasi bir asama sorunudur. Bugun bazı ulkeler digerlerinden daha demokratiktir. Fakat, tumunde de herhangi bir demokrasi duzeyi uygulansa, belki de hicbirisinin cok demokratik olmadıgı gorulecektir."
Rıza Gosterme, Halk Tarafından Yonetim, Cogunluk Yonetim, Esitlikcilik, Temsili Demokrasi ve genclik yazılarında Marx’ın da degindigi Dogrudan Demokrasi gibi modelleri "Demokrasi Kavramı"nın icinden tartısan A. Arblaster, bu kısa kitapta Eski Yunandan bugune butun bir demokrasi tarihini ve demokrasi mucadelesini kuramsal ogeleriyle birlikte esaslı bir incelemeye tabi tutuyor. Acık yureklilikle ekliyor: Bilimsel faaliyetler politikadan uzaklastırılamaz, demokrasi hakkında yapılan bir calısmada da tarafsız olunamaz.
Bulundugu tarafı acıklıyor: Kitle demokrasisi, zor ve bugune kadar kesfedilmemis bir alandır: demokrasiyi savunma degil, olusturma ihtiyacından bahsedeceksek hedefe cok yakın olmalıyız ve cok daha inandırıcı bir sloganımız olmalı.

Cevirmen: Nilufer Yılmaz
Yayın Tarihi 1999-01-01
ISBN 9755533133
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 165
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi 3. Hm. Kagıt
Boyut 13.5 x 19.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.