Demokrasi Ne Alemdeı

Yazar: METIS YAYINLARI

2010’da tematik makale seckilerine yer verecegimiz yeni bir diziye baslıyoruz. Metis Defterleri, gunumuzun canalıcı onemdeki siyasal ve kulturel konularını tartısan metinler olacak. Dizide yer verecegimiz kitapların bazıları Turkcede ya da baska dillerde yazılmıs makalelerden bizim secimimizle olusturulmus derlemeler, bazıları ise baska dillerde yapılmıs, hazır buldugumuz, ancak nitelikli ve basarılı seckiler oldukları icin bu koleksiyona dahil etmek istedigimiz ceviri kitaplar.
Dizinin ilk kitabı Demokrasi Ne Alemdeı La Fabrique yayınevinin (Paris) yaptıgı cok guzel bir derleme. Kitapta yayınevi editorlerinin sordukları su sorunun izi suruluyor: "Gunumuzde ‘demokrasi’ kelimesi cok genis bir mutabakat saglıyor. Suphe yok ki bu kelimenin anlamı veya anlamları konusunda zaman zaman hic de hos olmayan bir uslupla tartısıyoruz. Ama bizlerin icinde yasadıgı ‘dunya’da demokrasi kelimesine olumlu bir deger atfedilmesi genel olarak kabul goruyor. Sorumuzun cıkıs noktası da bu iste: Sizin icin ‘demokrasi’ kelimesini kullanmanın bir anlamı var mıı Yoksa, nedenı Varsa, kelimenin hangi yorumuna goreı"
Gunumuzde siyaset ve siyasal olan konusunda en ufuk acıcı dusunceleri gelistirmis dusunurler arasında yer alan Agamben, Badiou, Ranciere, Nancy, Zizek, Bensaid, Brown ve Ross’un bu soruya verdikleri ayrıntılı cevapları iceren yazıları yer alıyor. Demokrasinin tarihte ve gunumuzde icinde barındırdıgı imkan ve tuzaklar hakkında acık secik bir tablo.

Cevirmen: Savas Kılıc
Derleyici: Eric Hazan
Yayın Tarihi 2010-04-28
Orjinal Adı Democratie, dans quel etatı
ISBN 9753427586
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 128
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13 x 19.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.